Bilgisayarda ısınma problemi nasıl çözülür?


Yazımız en son 13 Eylül 2015 tarihinde güncellenmiş ve 266 defa okunmuş.

Özellikle dizüstü bilgisayarlar ısınma sorunlarıyla kullanıcıları iyiden iyiye zorluyor. Hele ki HP marka bir cihaza sahipseniz, ısınma sorunu başınıza bela olabilir. Peki bilgisayarda ısınma problemi nasıl çözülür? Bu yazıda buna dair ipuçlarını ve çözümleri anlatacağım.

1)  Bilgisayarınızı temiz tutun

Bilgisayarı kullandığınız ortam toz, kir taneleriyle doluysa, hava alan ortamlarda kullanmıyorsanız, bu hem makinenizin ömrünü kısaltır, hem de performans sorunlarını beraberinde getirir. Bilgisayarınızı mutlaka hava alan ve tozlanma riskinin en az olduğu yerlerde kullanın.

2) Soğutucular ve hava akımı

Eğer ısınma sorununu sürekli yaşıyorsanız, bir soğutucu kullanmanız gerekebilir. Fazla etkisi olduğu ıspatlanmasa da, 900 RPM ve çift fanlı, kalın metal yüzeyli bir soğutucu sizi çok daha rahatlatacaktır. Bunun dışında, dizüstü bilgisayarlarda hava akımı arka, yan ve alt kısımlardan sağlandığı için, bu hava akımını kesecek şeylerden uzak durun. Bilgisayarınızı dizinizde veya yumuşak zeminlerde kullanırsanız, aşırı ısınma ve yanma vakalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hava akımını kesen bu tür kullanımlar başınızı ağrıtabilir. Bırakın bilgisayarınız nefes alsın.

3) Yazılım ve BIOS ayarları

Çoğu yeni bilgisayar, BIOS (Basic Input Output System) ayarlarında ek seçeneklerle gelir. Örneğin DELL marka yeni bilgisayarlarda SpeedStep özelliği hem sanallaştırma hem de performans artırmayı amaçlarken, batarya ömrünü ve performansı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu tür özellikleri kapatmak (Disable) çözüm olabilir. Bunun yanısıra, windows (veya başka işletim sistemleri) içerisinde kullanabileceğiniz ek performans yazılımlarının faydasından çok zararı olduğunu da söyleyelim.

3) Piliniz doluyken şarjda kullanım alışkanlığından vazgeçin

Bu hem sizi, hem de cihazı kötü etkiler. Pil zaten yeteri kadar doluyken sürekli şarj halinde kullanmak hem ısınma sorununa yol açar, hem de pil ömrünüzü önemli derecede kısaltır. Mümkünse pil seviyesi çok azalmadan şarja takmayın, veya şarjda kullanacaksanız pili çıkarın.

4) Temizlik iyidir

Eğer tozlanmış bir bilgisayara sahipseniz, kir ve toz işlemcinizin hava akımını ve yalıtkan macununu (heatsink) olumsuz etkiler. Eğer işi bilen biriyseniz temizliği kendiniz yapın, aksi halde bir servise götürün ve temizletin.

5) Antivirus yazılımları ve arkaplan uygulamaları

Eğer antivirus yazılımınız varsa, oyunlarda kasma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden, çoğu antivirus yazılımında bulunan oyun modu (game mode) size yardımcı olabilir. Uzun süre oyun oynamaya meraklıysanız, hava akımını sağlamak çok önemli, buna dikkat edin.

6) Başlangıç uygulamaları

Siz farkında olmadan bilgisayarınız açılır açılmaz beraberinde başlayan uygulamalar olabilir. Bu tür uygulamaları (gereksizleri) engelleyerek hem hızdan hem zamandan kazanabilirsiniz. Bu işlem için buradaki detaylı anlatımla beraber yazımı okuyabilirsiniz.

Sorun yaşarsanız veya sormak istedikleriniz varsa, bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN