Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!


Yazımız en son 30 Temmuz 2015 tarihinde güncellenmiş ve 247 defa okunmuş.

Burada bahsedeceğimiz aslında klasik çöp temizlemeden çok daha fazlası. Ne kadar temizlerseniz temizleyin, Windows ayarlarınız ve sistem dosyalarınız bir süre sonra değişir, bozulur ve istemeden de olsa bazı değişkenler yok olur. Aşağıda anlatacağım yöntemle beraber bilgisayarınızı jet hızına çıkarın!

Kullanacağımız tek yazılım var, o da BURAYA tıklayarak ücretsiz sahip olabileceğiniz Advanced System Tweaker adlı program. Faydaları saymakla bitmiyor. Sisteminizi temizlemek yerine, bozulan ayarlarınızı ve sistem değişkenlerinizi tamamen orjinal haline getirip optimize ediyor ve uçuşa geçiyorsunuz.

Programı kullanırken dikkat etmeniz gereken şey, etkisini tam olarak görebilmek için Güvenli Mod altında ve yönetici haklarıyla çalıştırmanız. Bunun için, bilgisayarınızı yeniden başlatıp açılış esnasında (Windows açılmadan önce) F8 tuşuna basarak gelen menüdeki Ağ Desteğiyle Güvenli Mod opsiyonunu seçmek, daha sonra ise program simgesine sağ tıklatarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçmek. Ağ desteğiyle güvenli mod seçmemizin sebebi, ağ optimizasyonu için Windows’un gerekli ağ dosyalarını önyükleme yapması ve bu sayede programın bir sorunla karşılaşmadan görevini yürütebilmesidir.

Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!

Programı açtığınızda, yukarıda görseldeki ekran karşınıza gelir. Burada Backup Registry kısmı yedekleme yapmanız içindir. Sistem kayıt defterini olası hatalara karşı bir dosyaya yedekleyebilir ve daha sonra Restore Registry seçeneğiyle geri yükleyebilirsiniz. İşlemlerinize başlamadan önce ne olur ne olmaz diyerek bu seçenekleri önemseyin derim. Daha sonra ise sarı ile vurguladığım kısımdan Continue to Program diyerek programı açabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!

Programa devam ettiğinizde, yukarıdaki ekran karşınıza gelir. Sol kısımda tweak edebileceğiniz, yani iyileştirebileceğiniz seçenekler bulunur. Sağ üstte seçiminiz, altında ise açıklaması bulunur. Program ingilizce olduğu için biraz dil bilgisi gerektirebiliyor, fakat temel düzeltme seçeneklerini zaten size sunacağım.

Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!

Sol kısımda bulunan Speed Tweaks ve altındaki General seçeneğine tıklayın. Sol kısmını sarı ile vurguladığım seçeneklere tıklayarak, her biri için sağda bulunan Add Selected Tweak butonuna tıklayın. Hatalı seçim yaparsanız diye, tıkladığınızda butonun yazısı Remove Tweak olarak değişecek ve tıkladığınızda seçeneği iptal edecektir.

Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!

Eğer bir Windows 7 kullanıcısıysanız, programdan daha çok faydalanmanız mümkün. Tabii bu ayar Windows Vista için de geçerli. Sol kısımdaki Windows 7 Only seçeneğini ve altındaki Speedup Tweaks seçeneğini seçin. Yine aynı şekilde sarıyla vurguladığım satırları seçerek her biri için Add Selected Tweak butonuna tıklatın. Her tıklayışınızda, Apply Tweaks butonunda işaretlediğiniz kadar opsiyon sayısı belirir. Kısacası, kaç düzeltme seçtiğinizi orada sayısal olarak görürsünüz.

Bilgisayarınızı Jet Hızına Çıkarın!

Tüm seçimleri yaptıktan sonra, sıra uygulamaya geldi. Yukarıdaki görselde örnek olarak ben 2 adet düzeltme seçmişim. Bu durumda Apply Tweaks (2) butonuna tıklayarak seçtiğim düzeltmeleri uygulayacağım. İşlem esnasında siyah komut istemi ekranları görebilirsiniz, anlam veremediğiniz pencereler açılıp kapanabilir, bu gayet normal ve işlemin gerçekleştiğini gösterir. Program işini yapmak için komut istemi (cmd) kullanıyor.

Her şey bittiğinde, sağdaki Apply Tweaks (0) kısmında gene sıfır rakamını görürsünüz ve programı artık kapatabilirsiniz. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatmanız için bir uyarı penceresi görünür, siz de buna Evet (Yes) diyerek yeniden başlatın ve farkı görün!

Hepsi bu kadar. Takıldığınız yerler mi var? Bana yazın. Bu anlatımı paylaşmayı unutmayın 🙂

Fatih M. BAŞARAN