Çözüm: Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor


Yazımız en son 10 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiş ve 8.3K defa okunmuş.

Bugün sebebini tam olarak bilmediğim bir şekilde görev çubuğunun (taskbar) çalışmadığını farkettim. Bununla kalmayıp pencerelerin de sorunlu olduğunu gördüm. Aklıma ilk gelen şey, CCleaner ve benzeri yazılımlarla yaptığım temizlik oldu, acaba yanlış bir dosya mı silmiştim? Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ve yapacak bir şey yok muydu? Araştırmaya koyuldum ve cevabı bulmak pek zor olmadı.

suhagurgen rumuzlu kullanıcımızdan:

Klavyeden dosya kapatma kısa yolu ile yani “Alt + F4” tuşlarına basın masa üstünde Windows’u kapat penceresi açılacaktır. Buradan yeniden başlatı seçin ve tamam deyin.

Saçma sapan öneriler gördüm, bu iş hakikaten “kimlere kaldı” diye sitemkâr bir üslupla üzülecek kadar düşmüş. Önüne gelen uzman olmuş, eline bilgisayar geçiren “ben profesörüm” diyor. Her neyse, çözüme gelecek olursak; Microsoft Answers’ın işe yaradığını ve çalışanların (forum yetkilileri) hayli emek sarfettiklerini gördüm. Aldığım yanıtı uyguladım ve işe yaradı. Şimdi sizinle paylaşıyorum, daha anlaşılır bir şekilde.

  1. PowerShell’i açın. Bunu yapmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın ve açılacak olan Çalıştır penceresine PowerShell yazarak Enter tuşuna tıklatın. Daha sonra, görev çubuğunuzdan (eğer sağ tıklayabilirseniz tabii) powershell ikonuna sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. Eğer sağ tıklama dahi çalışmıyorsa, C:WindowsSystem32WindowsPowerShell klasörüne ulaşın ve orada v1.0 veya 2.x (x yerinde rakam olur) klasörünü açarak powershell.exe dosyasına sağ tıklatın, bu şekilde yönetici olarak çalıştırın.
  2. Şu komut satırını açılan ekrana yapıştırın ve Enter tuşuna basın:
    Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml"}
  3. Şimdi, C:UsersKullanıcıAdınızAppDataLocal klasörüne gidin ve TileDataLayer isimli klasörü silin. Eğer silme işlemi bazı dosyalarda başarısız olursa, ilgili dosyayı atlayın.
  4. Geri dönüşüm kutusunu boşaltın.

Bu işlemlerden sonra genellikle bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek kalmaz, fakat “olsun, içim rahatlar” diyorsanız yeniden başlatmakta özgürsünüz. Sorununuz şimdi çözülmüş olmalı.

Eğer verdiğim komut satırını uyguladıktan sonra içerisinde “cortana” veya ilgili bir hata satırı görürseniz telaş etmeyin, zaten ülkemizde Windows’un Cortana Asistanı kullanılamıyor. Bu sizi engellemez.

Komut satırında yaptığımız şeyin anlamına gelince, windows’un temel paketlerini tekrar yüklemiş oluyoruz. Bu sayede, bozuk veya eksik paketler varsa bunları onarıyoruz ve böylece görev çubuğumuz ve diğer pencerelerimiz düzgün çalışıyor.

Sakın ola bilgisayarınızı yenilemek veya format atmak gibi bir gaflete düşmeyin, buna gerek yok. Ek olarak, bu soruna çözümmüş gibi her yerde yayılan yeni kullanıcı ekleme işine de ihtiyacınız yok.

Sorun devam ederse, C:WindowsSystem32cmd.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın (komut istemi) ve sfc /scannow komutunu uygulayın. Tamamlanması bir saati bulabilir, fakat sistem dosyalarını doğrulayıp onarması kolay olmadığından beklemeye değer.

Halen bir şeyler yolunda gitmiyor mu? Bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN