Wi-Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin


Yazımız en son 11 Ağustos 2016 tarihinde güncellenmiş ve 1.4K defa okunmuş.

Wi-Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin. Aynı interneti kullanmalarına rağmen bilgisayarınızın ve akıllı telefonunuzun internet hızlarının çok daha farklı olduğunu fark ettiniz mi? Birçok kişinin şikayetçi olduğu bu sorunu, akıllı telefonunuza indireceğiniz küçük bir uygulama ile çözebilirsiniz.

Wifi Analyzer isimli bu uygulama, akıllı telefonunuzun bağlandığı modem kanalını değiştirmenize olanak sunuyor. Normal koşullarda modem kanallarının değişmesiyle kanallara rastgele bağlanan akıllı telefonlar, düşük sinyalli kanallara denk gelebiliyorlar ve buna bağlı olarak düşük hızlı internet bağlantısına sahip oluyorlar. İnternet hızının gözle görülür bir şekilde düşmesine neden olan bu sorun, Wifi Analyzer sayesinde sadece birkaç saniyede çözüme kavuşturulabiliyor.

Wi Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Uygulamayı açtıktan sonra ilk olarak yapmanız gereken şey, sağ üst köşede bulunan göz simgesine tıklamak ve‘Kanal Reytingi’ seçeneğine giriş yapmak. Bu seçeneğe giriş yaptıktan ve yukarıdaki ünlem işaretine tıklayarak kendi modeminizi seçtikten sonra modeminizin farklı kanallarının göründüğü, bol yıldızlı bir sayfa ile karşılaşacaksınız. En fazla yıldıza sahip olan kanalı belirleyin ve modeminizin bağlantı ayarlarınıza giriş yapın. Modeminizin bağlantı ayarlarından, mobil cihazınız için en yüksek değere sahip olan kanalı bulun ve etkinleştirin. Yapılandırma tamamlandıktan sonra cihazınızın o kanal üzerinden bağlandığını göreceksiniz.

Wifi Analyzer

Wi-Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda Wi-Fi bağlantısı ile yeterince verim alamıyorsanız Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için neler yapabileceğinizi merak etmişsinizdir. Bu küçük rehberimizde Android’li cihazınızda Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için yapabileceklerinize değineceğiz.

Android: Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek

5 GHz Bandına Geçiş

Güncel üst seviye akıllı telefonlarda 2.4 GHz’e ek olarak Wi-Fi 5 GHz desteği mevcut. 5 GHz bandı henüz yaygın olarak kullanılmadığı için spektrumda daha çok boş alan var. 2.4 GHz’de 14 kanal mevcutken 5 GHz’de 20 Mhz aralıklarla 23 kanal bulunmakta. 5 GHz bandında Wi-Fi performansı artıyor. Router’ınız 5 GHz modunu destekliyorsa Android’li akıllı telefonunuzda Settings > Wi-Fi > Advanced > Wi-Fi frequency band yolunu izleyin. “Auto” seçeneğini işaretleyin. Akıllı telefonunuz mümkün olduğunda 5 GHz bandını tercih edecektir.

Wi Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Wi-Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin – Wi-Fi Sinyalini Takip Edin

Bulunduğunuz yerde Wi-Fi sinyalinin en iyi olduğu alanı tespit etmek için Wi-Fi Signal Booster uygulamasını indirin, “Manual Boost” seçeneğine dokunun, grafikteki kırmızı sinyalin en iyi olduğu an için takipte kalın. Kırmızı çizgi mevcut bağlantı hızını gösterirken sarı çizgi olası en yüksek bağlantı hızını göstermekte. Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için “Automatic Improvement” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Wi Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Zayıf Bağlantıları Göz Ardı Edin

Android’de yer alan bir seçenek sayesinde akıllı telefonun zayıf Wi-Fi ağlarına bağlanmayı denemesini önleyebilirsiniz. Settings > Wi-Fi menüsüne gidin, menü butonunu kullanın ve “Advanced”a girin. “Avoid poor connections” seçeneğini işaretleyin.

Wi Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Kılıfın Sinyali Engelleyip Engellemediğini Test Edin

Bazı akıllı telefon kılıfları Wi-Fi sinyallerini engelleyebiliyor, özellikle metal bileşen içeren kılıflarda bu sorun sıkça görülmekte. Kılıfın Wi-Fi sinyalini etkileyip etkilemediğini test etmek için önce cihazınızda kılıf takılıyken Ookla uygulamasıyla bağlantıyı test edin, daha sonra kılıfı çıkarın ve testi tekrarlayın. Hız testlerinde kayda değer bir fark görüyorsanız kılıf için alternatifler düşünebilirsiniz.

Wi Fi Hızlandırma ile Bağlantınızı Güçlendirin

Router’ınızı Doğru Yerde Konumlandırın

Kablosuz ağ sinyalini güçlendirmenin en ideal yöntemlerinden birisi router’ı evde doğru yere konumlandırmak. WiFi Solver FDTD uygulaması ile router’ınız için en doğru konumu tespit edebilirsiniz.