Windows Başlangıç Öğelerini Düzenleme


Yazımız en son 23 Nisan 2015 tarihinde güncellenmiş ve 326 defa okunmuş.

Sadece donanımsal değil, yazılımsal olarak yapılacak şeyler de bilgisayarınızı performans açısından uçurabilir. Bu yazıda, bilgisayarınızda açılış öğelerini düzenleyerek nasıl performansını artıracağınızı göreceksiniz. Windows işletim sisteminin her sürümünde ortak olarak bulunan msconfig özelliğini kullanarak bazı ayarlamalar yapacağız.

Her windows sürümünde bulunan msconfig özelliği sayesinde, başlangıçta haberimiz olmadan açılan ve çalışmaya başlayan windows öğelerini devredışı bırakarak hız kazanacağız. Öncelikle Windows üzerinde msconfig konsolunu nasıl açabileceğimize bakalım. Windows XP, Windows 7 ve Windows Vista üzerinde yöntemimiz aynı olacak.Windows 8.1 üzerinde ise en kısa yoldan Windows Pencere Tuşu + R bileşimini kullanabilirsiniz.

1) Başlat menüsü ve çalıştır menüsüne tıklatarak veya Windows Penceresi + R tuş bileşimini kullanarak açılan pencereye msconfig yazıp Enter tuşuna basalım.

Windows Başlangıç Öğelerini Düzenleme

2) Açılan ekranda üst kısımdan “Başlatma” veya “Başlangıçta” sekmesini seçelim.

Windows Başlangıç Öğelerini Düzenleme

Burada, bilgisayarınız açıldığında kendiliğinden otomatik olarak başlayan programların listesini göreceksiniz. Peki hangileri bize gerekli, hangilerinin işaretini kaldırmalıyız?

Burada yer alan programlar genellikle ses sürücüleriniz, ekran sürücüleriniz ve bazı güncelleme zamanlayıcıları gibi ufak yazılımlardır. Örneğin yukarıdaki resimde gördüğünüz kısımda Logitech, Synaptics, Realtek, Intel(R) ile başlayan satırlar benim mouse, ses kartı ve ekran kartı sürücülerime ait. Bunlar bana gerekli, fakat ya diğerleri? Açılışı hızlandırmak için eğer kullanıyorsanız Daemon Tools bileşenini kesinlikle kaldırmalısınız. Bunun yanı sıra Google Update (Güncelleme), Adobe (ve ilgili satırlar), Octoshape, IDM gibi satırları da kaldırmanız faydanıza olacaktır. Eğer hangi bileşenin sorun teşkil ettiğini anlamak istiyorsanız, üst kısımdaki Genel sekmesinden Tanılama Başlangıcı seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Windows Başlangıç Öğelerini Düzenleme

Resimlerde kendi kullandığım ayarlar görünüyor. Siz de başlangıçta “bu da nedir yahu” dediğiniz veya “işime yaramaz” olarak nitelendirdiğiniz seçenekleri kaldırın ve hızınıza hız katın. Unutmayın; açılışta ne kadar hız kazanmışsanız, sistem oturumunuz o kadar verimli olur.

Fatih M. BAŞARAN