Bu uygulamalar tehlikeli, uzmanlar uyarıyor!


Yazımız en son 24 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiş ve 315 defa okunmuş.

Bu uygulamalar tehlikeli, uzmanlar uyarıyor! Ücretsiz mobil ve Facebook uygulamalarının yanı sıra Candy Crush, Ludo ve satranç gibi oyunlar da veri toplama için potansiyel araçlar olabilir, örneğin siber güvenlik uzmanları, internet kullanıcılarına görünüşte zararsız olan günlük etkinliklere karşı uyarıyor.

Bu uyarı, sosyal medya devi Facebook’un İngiltere merkezli analitik firması Cambridge Analytica’nın seçimleri ve pazar kampanyalarını etkilemek için rapor ettiği veri ihlali sonrasında veri gizliliği konusundaki tartışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. “Candy Crush, Chess, Ludo veya Mini gibi savaş oyunları oynayan kullanıcılar var.

Lider siber güvenlik uzmanı Jiten Jain, şu hatırlatmayı yaptı. “Hayatta hiçbir şey bedava değildir. Ürünün ücretsiz olduğunu düşünüyorsanız, üzgünüz, o zaman siz ürünsünüzdür! ” BM’nin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış ajansı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) web sitesinde yer alan bir makaleye göre, Türkiye’nin “en aktif” akıllı telefon kullanıcıları, mobil uygulamalarda günde ortalama 4 saat geçiriyor.

Bu uygulamalar tehlikeli, uzmanlar uyarıyor!

Bu kullanıcılar ayrıca, 2015 yılında 3,6 milyardan 2016’da 6,2 milyar uygulama indirdi. Bu, Android cihazlarda “en fazla zaman harcadığı zaman” alanını 145 milyar saate çektikçe, cep telefonu uygulamalarının ve oyunlarının devasa yayıldığını belirtti.  Jain, “Veri toplama”, kullanıcının “rızasıyla” analitik için büyük miktarda veri ayıklama işlemidir. Öte yandan, “Veri hırsızlığı”, bu bilginin ticari ya da başka bir amaç için izinsiz kullanılması.Veri hırsızlığı büyük ölçüde yetkisiz erişim veya bir kullanıcının profiline veya cihazına hacking. Bir web sitesini ziyaret ederken veri konularının mahremiyetleri konusunda ihtiyatlı olunması gerekmektedir.” dedi.

Ülkemizde de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tweetlerle konunun önemine dikkat çekti. İşte o tweetlerden bazıları;

Bu uygulamalar tehlikeli, uzmanlar uyarıyor!