Lenovo Laptop Donma Sorunu (Özellikle V310/V510 IKB)


Yazımız en son 23 Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiş ve 312 defa okunmuş.

Bu başlığı aslında uzun zaman önce açmalıydım, zira Lenovo laptop donma sorunu ile can sıkmaya devam ediyor. Peki sebep ne? Çözüm üretildi mi? Kısmen de olsa cevabımız evet.

Geçtiğimiz aylarda V310-15IKB modelini satın aldım. Fiyatına göre barındırdığı özellikler hayli şaşırtıcıydı. İndirimde dahi olsa bu bilgisayarın bu derece uygun fiyatla olması (₺ 2.600)  beni şaşırtmış ve cezbetmişti. Aradan bir-iki ay gibi bir süre geçti ve nedense yorumlara bakmak istedim, keşke başta baksaymışım. Bu serinin en bilinen hatası, siz işinizi yaparken aniden donma sorunu ve yanıt vermeyi kesmesiydi. Daha da ilginci, Lenovo firması bunu kabullenmek yerine “münferit arıza” değerlendirmesi yapmayı tercih etmişti.

Bilgisayarı servise gönderdim (onları arıza olduğuna dair ikna etmek pek kolay olmadı) ve nihayet anakart değişimi yaptılar. Peki problem düzeldi mi? Hayır. Aradan iki ay geçti ve tekrar aynı sorunla yüzleştim.

Servisi aradığınızda size “bilgisayarı sıfırlayın, anti-virüs yazılımınızı değiştirin” vb. gibi saçma sapan şeyler söyleyip oyalamakta bir numara oldukları kesin. Bu kronik bir hata ve kaynağı da Lenovo’nun ta kendisi.

Son bir haftadır bu sorunla farklı bir yöntem kullanarak başa çıkıyorum. Lenovo forumlarında yazılan hiçbir yöntem işe yaramadı, zaten teknik servisin umursadığı da yok.

Gelelim Lenovo laptop donma sorunu için bulduğum yönteme..

Özellikle video izlerken ve yine özellikle Chrome tarayıcısında meydana gelen bu ani donma sorunu, işinizin yarıda kalmasına sebep olmakla kalmıyor, Power düğmesine basılı tutarak kapanmaya zorladığınızdan donanımsal arızalara (harddisk vb.) yol açabiliyor.

Bulduğum yöntem (forumda da belirttim) kalıcı bir çözüm değil, hatayı da gidermiyor, fakat işinizin yarıda kalmasını ve muhtemel diğer arızaları engelliyor.

Lenovo laptop donma sorunu nasıl gideriliyor?

Yapmanız gereken şey basit. Öncelikle güç ayarlarınızdan (Windows kullanıyorsanız) “kapak kapatıldığında yapılacak işlemi seçin” ayarını “hiçbir şey yapma” olarak değiştirin.

Lenovo Laptop Donma Sorunu (Özellikle V310/V510 IKB) Lenovo Laptop Donma Sorunu (Özellikle V310/V510 IKB)

Daha sonrası, sorun meydana geldiğinde (donma sorunu) yapacağınız şeyi içeriyor. Bir donma/kilitlenme hatasıyla karşılaştığınızda ekran kapağını kapatın, 1-2 saniye bekleyin ve kapağı tekrar kaldırıp açın. Donma sorunu gitmiş ve  kaldığınız yerden devam ediyor olacaksınız. Eğer Windows dışında bir işletim sistemi (Linux vb.) kullanıyorsanız, bu ayar sizin kullandığınız sistemde mevcutsa yapın, yoksa zaten gerek yok. Temel amaç, kapak kapatıldığında sistemin de kapanmasını ve/veya uykuya geçmesini önlemek olmalı.

Sebep ne?

Tam olarak bilmek imkansız gibi. Kapak kapatıldığında ekrana giden güç kesilir. Anakart değişimi yapmalarının sebebi bu olabilir, zira malumunuz ekran kartlarının ikisi de anakart üzerinde ve donma sorunu meydana geldiğinde ilgili bölgenin gücünü kesmek sanırım işe yarıyor. Kangren olan parmağı kesip kalanları kurtarmak gibi.

Sonuç

Geçici olarak bu şekilde en azından veri kaybı yaşamadan Lenovo laptop donma sorunu gibi bir problemi engelleyip çalışmaya devam edebilirsiniz ama mutlaka servise gönderin ve bu işlemi detaylıca anlatın. Başta sizden farklı işlemler yapmanızı isteyecekler (yukarıda anlattığım gibi) ve hemen servis talebi almayacaklardır, diretirseniz mutlu sona ulaşırsınız.

Sorularınız mı var? Bana yazın.