WiFi şifresi kırmak mümkün mü? Ne tür yöntemler var?


Yazımız en son 26 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiş ve 296 defa okunmuş.

Birçok kişi başkalarının internet şifrelerini ya da başka deyişle WiFi şifresi kırmak için uğraşıyor. Peki bu mümkün mü? Eminim çoğunuz “komşunun şifresini kırdım, falanın şifresini patlattım” gibi tabirleri en azından birkaç defa duymuşsunuzdur.

Herkesin sorduğu sorulara cevap vereceğiz. WiFi şifresi kırmak mümkün mü? WiFi şifresi hacklenebilir mi? Bunun bir programı var mı? Kablosuz ağı kurduktan sonra ona özel bir şifre vermekle işiniz bitmiyor. Şifre koysanız bile hacker’ların kablosuz ağınıza girmeleri mümkün. Şimdi size en çok kullanılan yöntemden bahsedeceğim, yöntemimizin adı Sniffing yani koklamak.

Bu yöntem kablosuz ağınızdaki verileri birilerinin alması anlamına gelir. Bu işi nasıl yapıyorlar diye soracak olursanız şöyle anlatayım; Şifrelenmemiş ağlarda, çoğu kafe ve otelde ağlar kullanıcıların kolayca erişebilmesi için şifrelenmez. Kendinizi hedef olarak görmeseniz de oturduğunuz kafedeki müşterilerden biri farklı düşünüyor olabilir.

WiFi şifresi kırmak mümkün mü? Ne tür yöntemler var?

Hatta dışarıdan geçen bir otomobil, o esnada kablosuz ağları yokluyor olabilir. Google bile zamanında bu işten dolayı yakalandı. Çoğu sniffer yakalandığında kötü bir niyeti olmadığını söyler. Ancak bu yöntemle oldukça hassas veriler elde edilebilir. Bu yüzden topluluğun kullandığı kablosuz ağlara mümkün olduğunca bağlanmamaya çalışın. Bağlanacaksanız da banka işlemleri gibi kritik işlemler gerçekleştirmemenizi tavsiye ederiz.

WiFi şifresi kırmak mümkün mü? Ne tür yöntemler var?

Wi-Fi Güvenliğini Neden Öğrenmeliyim?

Çünkü tanımadığınız kişiler internetinizi izinsiz kullanıyor olabilir. Bu da sizin için büyük sıkıntılara sebep olabilir. Maddi anlamda zarar edeceğiniz gibi farklı sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Örneğin internetinize erişen kötü niyetli kişilerin yaptıklarından siz sorumlu tutulabilirsiniz. Bu gibi tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalmamak için tedbiri elden bırakmamalısınız.

WiFi şifresi kırmak: Kablosuz Ağ Güvenliğimi Nasıl Artırabilirim?

Wi-Fi (Kablosuz) Ağ güvenliğinizi artırmak için aşağıdaki adımları uygulayın. Özetle bahsetmek gerekirse karmaşık ve uzun bir şifre seçin. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Bu iki temel hususa dikkat ederseniz büyük ölçüde ilerleme kaydetmiş olursunuz. Şimdi Wifi Sifre Kirici uygulamalara ve diğer yöntemlere karşı alabileceğiniz önlemlere bakalım:

  1. Güvenliğin temeli şifredir. Bu yüzden karmaşık ve uzun bir şifre seçmelisiniz. Şifrelerinizde büyük harf, küçük harf, rakamlar ve özel karakterlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu tür şifrelerin kırılması bir hayli zordur. Örnek Şifre: “QwE_193?P”
  2. Modem arayüzüne girin. Kablosuz güvenlik ayarları kısmından Wifi Şifreleme türünü WPA2 olarak seçin. Bu iki adım bile güvenliğinizi en üst seviyeye çıkarmada yeterli olacaktır.
  3. Her ihtimale karşı en güçlü sistemlerin bile açıkları olabileceğini unutmayın. Bu yüzden internetteki her işleminizde dikkatli olun.
  4. Şifrenizi ne olursa olsun misafirle veya komşuyla paylaşmayın. Paylaşırsanız hemen değiştirin.
  5. Kendi çocuklarınıza da şifreyi vermeyin. Onlar da arkadaşlarıyla paylaşırsa bütün mahalle sizin interneti kullanabilir.
  6. Şifrenizi sık sık değiştirin.

Sırf wifi şifresi kırmak için icat edilmiş (veya öyle olduğunu iddia eden) binlerce yazılım piyasada kol geziyor.

Sniffing Nedir ?
Sniffing temel olarak verinin yolunu kesmek olarak tabir edilebilir. Sniffing ile networkdeki paketler yakalanabilir içeriği okunabilir. Sniffingin amacı, şifreleri (email, web, SMB , ftp, telnet,SQL) ve mail text’ini transfer edilen dosyaları (e-mail,ftp, SMB ) yakalamaktır.

Sniffing metodu ikiye ayrılır ; Pasif Sniffing ve Aktif Sniffing.

Pasif Sniffing

Hub olan sistemler için geçerlidir,Hub olan networklerde paketler tüm bilgisayarlara iletilir. Networkteki veri lan üzerinden tüm bilgisayarlara gönderildiği için sniff etmek kolaydır.

WiFi şifresi kırmak mümkün mü? Ne tür yöntemler var?

Aktif Sniffing

Switch olan sistemler için geçerlidir. Switch MAC adreslerine bakar ve veriyi sadece alması gerekenkişiye gönderir. Saldırgan switchi zehirlemeye çalışır , binlerce mac adresi gönderip swichin bir hub gibi davranmasına neden olur ve verinin tüm portlardan çıkmasını sağlar.

WiFi şifresi kırmak mümkün mü? Ne tür yöntemler var?

WiFi şifresi kırmak: Korunma Yöntemleri !

Netrwork kartlarına fiziksel ulaşımı engelleyerek sniffer kurulmasını engelleyin, statik IP adresleri kullanın ve arp kayıtlarını statik olarak ekleyin. Network’de sniffer olup olmadığını denetleyecek birden fazla araç var bunlardan bazıları;

– Arp Watch
– Promiscan
– Antisniff
– Prodetect

Network swithlerinde Port güvenliğini sağlayacak özellikler aktif edilmelidir. Büyük işletmelerde farklı sanal ağlar tanımlayın. Snifferlardan korunmanın en iyi yolu trafiği şifrelemektir. Bunun için Network te SSH ve Ipsec kullanın. Bu snifferın çalışmasını engellemeyecek fakat yakaladığı verilen anlaşılması engelleyecek veya kırılması için gereken süreyi uzatacaktır.

Sorularınız mı var? Bana yazın.