Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın


Yazımız en son 5 Haziran 2017 tarihinde güncellenmiş ve 459 defa okunmuş.

Yavaşlayan bir bilgisayar, her kullanıcının şikayet ettiği konular arasında üst sıralarda yer alıyor diyebiliriz. Windows’un zamanla şişmesi, yüklenen programlar derken hem açılış hem de kapanış süreleri de bu durumdan nasibini alıyor. Bizler de Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın makalemizde neler yapabileceklerinizi anlattık.

1. Windows önyükleme nedir nasıl hızlandırılır? 

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

Windows 10’da yer alan Hızlı Başlatma özelliği, Windows’un yeniden başlatma süresini kısaltmak için faydalı olmaktadır. Hazırda bekleme seçeneğiyle benzer şekilde çalışan bu özelliği aktif ettiğinizde, bilgisayarınızda açık programları ve tüm durumlar kaydedilerek başlatma esnasında daha fazla hız kazandırılmaktadır. Bu özelliği aktif etmek için; Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Kapatma ayarları adımlarını izleyebilirsiniz. Burada yer alan Hızlı Başlatmayı aç seçeneğini aktif edemiyorsanız, aynı sayfanın en üst bölümüne çıkın ve Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirin bağlantısına tıklayın.

2. Boot (Başlangıç) Performansı Nasıl Artırılır?

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

Bilgisayarınızın açılışını hızlandırmanın bir yöntemi de, başlangıçta otomatik olarak başlatılan programları devre dışı bırakmak olacaktır. Windows’un Görev Yöneticisi’ne girdikten sonra yukarıda bulunan Başlangıç sekmesine geçiş yapın ve listedeki programlara sağ tıklayarak devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Bu şekilde, Windows açılış hızında gözle görülür farklar hissedeceksiniz.

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

3. CPU (İşlemci) Kullanımı Optimizasyonu

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

Bilgisayarınızda yüklü olan bazı programlar işlemci gücünü gereğinden fazla sömürerek, diğer programları ve bilgisayarınızın çalışmasına engel olabilmektedir. Bu durumu engelleyerek, daha hızlı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

4. RAM (Bellek) Optimizasyonu

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

RAM, bilgisayar hızı için büyük bir rol oynamaktadır. Windows’un görsel kalitesini düşürerek RAM kullanımını optimize edebilirsiniz. Windows tuşu + X kısayoluyla açılan menüden Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Performans > Görsel Efektler adımlarını izleyin ve bunun ardından En iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın. Bu sayede Windows’taki görsel efektleri kullanmak yerine daha fazla performans alabileceksiniz.

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızını Artırın

Aynı pencereyi kapatmadan, Gelişmiş sekmesine gidin ve Sanal Bellek bölümündeki Değiştir butonuna tıklayın. Açılan pencerede “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın ve alt taraftaki Özel boyut seçeneğine tıklayarak başlangıç boyutunu ve en büyük boyutu 1913 MB olarak ayarlayın. Yaptığınız değişiklikleri kaydettikten sonra programlar artık daha hızlı açılacaktır.

Kaynak: Tamindir Blog