Windows 10 Kullanıcılarına Müjde


Yazımız en son 29 Kasım 2017 tarihinde güncellenmiş ve 64 defa okunmuş.


Microsoft, tüm uygulamalara sekme desteği getiren yeni özelliğini duyurdu. Yapılan açıklama heyecanlandırıcı. İşte yeni Insider Preview duyurusu. Windows 10 Kullanıcılarına Müjde.

Geçen ay Windows 10 Fall Creators Update'in kullanıma sunulmasını takiben, olağanüstü geri bildirimleri ve devam eden etkileşimleriyle Windows'un gelecekte ilerleyeceği yönü belirleyen milyonlarca Insider üyemize teşekkür ediyorum.İster Geri Bildirim Merkezi'nde paylaşımda bulunmuş ister Windows 10 Insider Preview sürümünde birkaç özelliği keşfetmiş olun, katılımınız Windows'un milyarlarca insan için geliştirilmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Süregelen kademelerimiz aracılığıyla bildiğiniz üzere, Windows 10'un gelecekteki güncellemeleri üzerinde sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz ve ufkumuzu açacak geri bildirimlerinizi dört gözle bekliyoruz. Hepimizin içindeki yaratıcılığı açığa çıkarma misyonumuza, en değerli kaynaklarımızdan biri olan zamanı en iyi şekilde kullanmamıza yardımcı olacak alanları keşfederek ve bu sayede yaratıcı süreçlere daha fazla zaman ayırarak devam edeceğiz.

Timeline Özelliği WIP'de

Günümüzde insanlar hem iş hem de eğlence için birden fazla uygulama, platform ve cihaz kullanıyor. Biz de bu süreci müşterilerimiz için kolaylaştırmak ve daha sorunsuz hale getirmek istiyoruz. Bu sayede onlar da yaratıcı süreçler ve işlerini halletmek gibi önemli konulara odaklanabilir. Bu yılın başlarında Build'de, sizlere zamanda geri gitmenizi ve aradığınız dosyaları bulmanızı sağlayan Timeline özelliğini tanıttık. Doğrudan Görev Görünümüne görsel bir zaman çizelgesi eklenir. Bu sayede dosyalar, uygulamalar ve sitelere hiç çıkmamışsınız gibi tekrar ulaşabilirsiniz. Bu özelliğe ilginin büyük olduğunu gördük ve Hızlı Kademeye doğru ilerlerken, bir sonraki WIP'de bu özelliği sizlere sunacağımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.1 Bu deneyim hakkındaki düşüncelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz.

Karşınızda "Sets": Dosyalarınızı düzenlemenin ve yaptığınız işe geri dönmenin daha kolay bir yolu

Okul için bir ödev hazırlama, bir gezi planlama, iş için karmaşık bir projeyi yönetme, hatta dönüşümlü olarak oyun oynama ve maç izleme gibi yaptığımız en önemli şeyler için uygulamalar, web siteleri ve bilgisayarlarımızı kullanırız. Günümüzün gelişen ve modern iş yerlerinde düzensiz bir tempoda, araya başka işler alarak çalışırız. Bir proje için dosyalarımızı, web sitelerimizi, notlarımızı ve uygulamalarımızı tam olarak istediğimiz gibi ayarlamak için zaman harcarız. Ancak yoğun günlerimizde sürekli olarak bir telefon, toplantı veya başka bir sebeple işimiz bölünür. Yani tam işimize odaklandığımız, tüm koşulların çalışmamız için uygun olduğu anda işimizi yarıda bırakmak zorunda kalırız. Dosyalarınızı düzenlemenin ve yaptığınız işe geri dönmenin daha kolay bir yolu olduğunu düşünüyoruz.

Önümüzdeki haftalarda WIP için, şimdilik "Sets" dediğimiz, yeni bir Windows 10 özelliğinin lansmanını yapacağız (Henüz özelliğin ismine karar vermedik). Sets sayesinde birlikte olması gereken öğeler birlikte kalır. Böylece, yaratıcı ve üretken süreçler kolaylaşır ve hızlanır. Bu deneyimin arkasındaki konsept; ilgili web sayfaları, araştırma belgeleri, gerekli dosyalar ve uygulamalar gibi görevinize ilişkin her şeyin bir arada olmasını ve bunlara tek bir tıklamayla ulaşabilmenizi sağlamaktır. Office, Windows ve Edge kusursuz bir deneyim sunmak için gitgide daha da entegre oluyor. Bu sayede gerçekten önemli olan işlerinize odaklanabilir, üretken olabilir, anı yakalayabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Sets'in gerçek değerinin bu olduğuna inanıyoruz. Üstelik Timeline sayesinde zamanda geriye gidip üzerinde çalıştığınız Set'i bulmak daha da kolay olacak.

Bu video size Sets vizyonumuzla ilgili bir fikir verecek:

Sizden bir şeyler öğreneceğiz

Sets sizlerle, yani WIP topluluğumuzla kuracağımız yeni işbirliğini temsil ediyor. Satya'nın "her şeyi öğrenmeye" yönelik bir şirket olmaya yönelik kültürel değişimimiz hakkında konuştuğunu duymuş olabilirsiniz. Bu, tam anlamıyla benimsediğimiz ve yeni şeyler denememizi gerektirecek bir konsept. Sizlerin geri bildirimine dayanarak yeni şeyler test edeceğiz, öğreneceğiz ve düzenleme yapacağız.

Özellikle Sets için WIP'de kontrollü bir çalışma deneyeceğiz ve bu sayede neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha doğru bir şekilde değerlendirebileceğiz. Yani küçük bir yüzdeniz Sets'e ilk olarak derlemede sahip olacak. Ayrıca, Sets özelliğine sahip olan kullanıcılarla olmayanlar arasında karşılaştırma yaparak Windows'da görev değiştirmeye ilişkin kullanım ve memnuniyet düzeylerini değerlendirmemiz gerektiğinden bir kısmınız bir süre için bu özelliği kullanamayacak. Nihayetinde herkes Sets'e erişebilecek ancak bunun gerçekleşmesi biraz zaman alacak.

Bu yaklaşımla, Windows'un geleceğini inşa etmeye devam ederken tüm WIP topluluğuna birçok yeni özellik ve güncelleme sunmayı sürdüreceğiz. WIP için sunduğumuz tüm özellikler gibi bunları da hazır olduklarında sizlere sunacağız. Yani bir sonraki büyük güncellemeyi beklemeniz gerekmeyecek.

O halde ne duruyorsunuz? Haydi geri bildirim göndermeye başlayın! Windows 10'un bugünlere gelmesinde bizlere gösterdiğiniz destek için tekrar teşekkürler. Yardımlarınız sayesinde dünyadaki herkesin ve her kuruluşun daha fazlasını başarmasına yardımcı olma misyonumuzu sürdürüyoruz.

Microsoft Insider Bulletin

Bunu paylaşmak ister miydin?