Windows 10 Nisan Güncellemesi Yayınlandı


Yazımız en son 16 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiş ve 181 defa okunmuş.

Microsoft, yepyeni özellikleriyle kullanıcıları adeta mest eden Windows 10 Nisan Güncellemesi’ni nihayet yayınladı. Halen güncellemediyseniz,  bu haberimiz sizin için. İşte Nisan güncellemesiyle gelen yeni ve göze çarpan değişiklikler..

Bu güncelleme ile Microsoft bir ilki gerçekleştiriyor. Zira güncelleme daha öncekilerde olduğu gibi herhangi bir yapı numarası (yapı 1803 gibi) ile değil, Nisan 2018 Güncellemesi (April 2018 Update) ismiyle duyuruldu. Aşağıda, Windows 10, Nisan 2018 Güncellemesi ile gelen başlıca yeni özellikleri bulabilirsiniz.

Windows 10 Nisan Güncellemesi – Zaman Çizelgesi (Timeline)

Windows 10 Zaman Çizelgesi, işletim sistemini kullanırken gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri görmenizi sağlayan yeni bir özelliktir. Bu özellik son 30 gün içinde hangi web sitelerini ziyaret ettiğiniz, hangi belgeler1i oluşturduğunuz, hangi fotoğraflara baktığınız vb. gibi etkinliklerinizi hızlı bir şekilde görebilmenizi sağlıyor.

Windows 10 Nisan Güncellemesi – Odak Yardımı (Focus Assist)

Windows 10 Odak Yardımı, kullanıcının yaptığı işe odaklanabilmesi için sosyal mesajlar, e-postalar- güncellemeler vb. gibi bildirimleri devre dışı bırakmasına olanak sağlayan yeni bir özelliktir. Bu özellik, belirli zamanlarda veya dilediğiniz zaman otomatik olarak başlatılacak şekilde yapılandırılabiliyor. Kapatıldığında ise o ana kadar engellenen bildirimlerin bir raporunu alırsınız.

Windows 10 Nisan Güncellemesi – Dikte (Dictation)

Windows 10 Dikte, Microsoft Cortana’nın bir Windows 10 kullanıcısı tarafından dikte edilen komutlarıanlama ve yürütme yeteneğini geliştirdi. Bu yeni beceriler, Cortana aracılığı ile evinizdeki diğer ev otomasyon cihazlarını ve görevleri kontrol etmenizi sağlıyor.

Microsoft Edge İyileştirmeleri (Edge Improvements)

İnternet tarayıcısı Microsoft Edge iyileştirmeleri, tarayıcı kullanımını daha kolay hale getirmek, dağınıklığı gidermek ve eldeki görevlere odaklanmak için geliştirilmiş. Sekmeleri sessize alma, tam ekran okuma görünümü ve çevrimiçi alışveriş yaparken belirli bilgileri otomatik olarak doldurma özelliklerini içeriyor.

Özelleştirilebilir Grafik ve Ses Ayarları

Artık her uygulamaya ait özel grafik ve ses ayarları yapılabilecek. Özellikle çift ekran kartına sahip bilgisayarlarda, hangi oyun ve/veya uygulamanın hangi grafik kartını kullanacağını belirlemek açısından gayet olumlu bir özellik. Performansı ayarlayabiliyorsunuz ve kontrol sizin elinizde.

Gelişmiş Ölçeklendirme ve Bulanıklık Giderme

Windows 10 Nisan Güncellemesi Yayınlandı

Birden fazla ekran kullanıyorsanız veya görüntü ayarlarınızı özelleştirdiyseniz, oluşabilecek bulanıklık ve parazitleri gidermek adına bir destek sunulmuş. Oyunlarda menülerdeki görünümü biraz bozduğu yönünde söylemler de var, fakat şahsen bir sorun yaşamadım.

Kullanıcılar ne diyor?

Kullanıcıların çoğu bu güncellemeden ve özelliklerden memnun. Özellikle açılış ve çalışma performansı bakımından büyük farklar olduğu kesin. Zaten kendim de (FmB) bunu gördüm, bu güncelleme uzun zamandır “getirin artık şunu” dediğimiz şeyleri kesinlikle içeriyor. Yorumlara bakılırsa, kullanıcıların neredeyse tamamı artık “Sonunda Microsoft’un aklı başına geldi” şeklinde yorum yapmışlar.

Diğer yandan, bazı oyunlarda aynı durumun söz konusu olmaması da bir ihtimal dahilinde. Yorumlara bakılırsa oyun performansı eskisi kadar iyi değil. Bu şimdilik tam olarak bilinmese de, kendi adıma sorun yaşamadığımı, hatta performansta artış gördüğümü söyleyebilirim.