Windows 10’da SearchUI.exe Nasıl Kapatılır?


Yazımız en son 25 Mayıs 2017 tarihinde güncellenmiş ve 1.5K defa okunmuş.

Windows 10’da SearchUI.exe Nasıl Kapatılır? Microsoft, Windows 10’u piyasaya çıkardığında, yeni özellikler konusunda özellikle de Siri düşmanı Cortana hakkında heyecanlandırdı. Fakat Cortana, yutturulmaya çalışıldığı gibi insanların beklentilerini karşılamadı. Çok fazla işlemci gücü kullanır ve günlük kullanıcı etkinliklerine müdahale eder. Ayarlardan Cortana’yı devre dışı bıraktığınızda bile, “SearchUI.exe” programını, sistemdeki mevcut RAM’lerin bir bölümünü daha da yiyen arka planda tutar. Biz de bunu tamamen kapatmanın yollarını anlatıyoruz.

Windows 10da SearchUI.exe Nasıl Kapatılır?

SearchUI.exe’nin Windows 10’da çalışmasını durdurmanın ve önlemenin bir yolu vardır. Cortana’ya veya çeşitli işlemlerin her zaman sisteminizde çalıştırılmasına gerçekten ihtiyacınız yoksa, SearchUI’yi devre dışı bırakmak için bu yöntemi kullanmak isteyebilirsiniz.

  1. Yönetici olarak bir komut istemi (cmd) başlatın.
  2. Aşağıdaki komutları peş peşe yazın (hızlı olmanız gerekebilir)
  3. Komut ilk seferde başarısız olsa dahi, dizin taşınana kadar peş peşe deneyin.
taskkill /f /im SearchUI.exe
move %windir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy %windir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy.000

Alternatif olarak BURAYA tıklayıp toplu komut dosyasını indirebilir ve yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Windows 10da SearchUI.exe Nasıl Kapatılır?

Ekranda küçük bir komut istemi penceresi yanıp söner ve ardından SearchUI.exe programı bilgisayarınızda çalışmayı durdurur. Tabii ki, bundan sonra Windows PC’nizde Cortana’dan hiçbir şekilde faydalanamazsınız. Fakat Cortana’yı veya daha iyi performans gösteren bir PC isteyip istemediğinizi kararlaştırmak size kalmıştır.

SearchUI.exe’yi geri nasıl geri yükleyebilirim?

Birçok kişi SearchUI.exe’yi nasıl geri yükleyebileceklerini sordu. Geri yüklemek için, klasörü orijinal adıyla yeniden adlandırmanız gerekir.

  1. Yönetici olarak bir komut istemi (cmd) başlatın.
  2. Aşağıdaki komutu uygulayın.
  3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık SearchUI.exe çalışmaya devam edecektir.
move %windir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy.000 %windir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy

Sorularınız mı var? Bana yazın.

Kaynak: http://www.trishtech.com

Çeviri: Fatih M. BAŞARAN