Windows artık o programları engelleyecek


Yazımız en son 10 Şubat 2018 tarihinde güncellenmiş ve 26 defa okunmuş.


Microsoft, 1 Mart 2018 itibariyle bazı programların yüklemesini ve kullanımını kısıtlayacağını duyurdu. Açıklamaya göre şirket yeni dönemde güncellemeler çıkaracak ve Windows artık o programları engelleyecek. Peki bunlar neler?

Windows Defender ve diğer Microsoft güvenlik ürünleri, Windows 10 kullanıcılarını sistemi optimize etmeye yardımcı olacak çözümler satın almaya ikna etmeye çalışan yazılımları engelleyecek ve kaldıracak şekilde güncellenecek.

1 Mart 2018'den itibaren şirket, sistem optimizasyon araçları, kötü amaçlı yazılım temizleyiciler veya ücretsiz tarama özellikleri sunan kayıt defteri temizleyicileri gibi uygulamalara artık izin vermeyecek, ancak temizleme işlemini tamamlamak için ücretli bir lisans isteyecek.

CCLeaner, WinUtilities türü yazılımlar engelleniyor!

Yazılım devi, bu uygulamaları "zorlayıcı mesajlaşma kullanan istenmeyen davranışlar" olarak işaretliyor ve sonuç olarak, değerlendirme kriterleri bu tür programları tespit etmek ve kaldırmak için güncellendi.

Windows Defender Güvenlik Araştırması'ndan Barak Shein, bunun rolünün "müşterilerimizin, sistemin sağlığı hakkında yanıltıcı, abartılı veya tehditkar mesajlar veren programlar tarafından kandırılmalarını önlemek" için yaptığı bir güncelleştirme olduğunu söylüyor .

Engellenecek yazılım davranışı

Mart son tarihi, hataları abartılı veya endişe verici şekilde raporlayan ve kullanıcıların bulunan sorunları düzeltmek için bir lisans ödemesi veya diğer indirmeleri yüklemek veya kullanıcıları çevrimiçi anketlere yönlendirmesini gerektiren yazılımlar ile ilgilidir. Şirketten hataları düzeltmek için kullanıcılara bir haber bültenine kaydolmasını isteyen uygulamalar da engellenecek.

"Başka hiçbir eylemde bulunmayacağını öne süren programlar, bildirilen hataları veya sorunları düzeltecek" gibi iletiler veren programlar da yasaklanacak ve böylece "kullanıcının belirlenen sorunun çözülmesi için sınırlı bir süre içinde kullanıcı tarafından kullanılmasını gerektiren" uygulamalar da yasaklanmış olacak.

Microsoft, yazılımlarının tüm yönergelere uygun olduğundan emin olmak isteyen geliştiricilerin , kötü amaçlı yazılım analizi için bir dosya gönderebilecekleri Windows Defender Güvenlik İstihbaratı portalına başvurabileceğini söylüyor . Bu şekilde, Microsoft, gönderimlerinin tehdit, istenmeyen yazılım veya normal dosyalar olarak sınıflandırılabileceğini belirlemeye yardımcı olacak.

Yeni koruma sistemi, Windows Defender ve Microsoft tarafından geliştirilen diğer güvenlik ürünleri güncellemeleri ile Windows 10'da otomatik olarak uygulanacak.

Kaynak: Softpedia

 

Bunu paylaşmak ister miydin?