Bilgisayar tarihinin ilkleri


Yazımız en son 30 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiş ve 325 defa okunmuş.

Çoğu kişinin bilgisayarı var ve artık bilgisayarlar günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak bilgisayarların geçmişinin aslında çok da eski olmadığı ve ilk modellerin şu ankilerle uzaktan yakından ilgisi bulunmadığı gerçeğini unutuyoruz. Royal Pingdom adlı teknoloji portalında yer alan bilgilere göre işte bilgisayar tarihinin ilkleri:

İlk mouse: İlk mouse 1963’de Douglas Engelbart tarafından üretildi ve 90 derecelik açıyla yerleştirilmiş iki tekerlekten oluşuyordu. Toplu mouse 1972’de ve optik mouse ise 1980 civarlarında üretildi ve çok daha sonra popülerlik kazandı. Ev bilgisayarları yaygın hale geldiğinde mouseun mucidi zaman aşımı sebebiyle herhangi bir patent hakkı elde edemedi.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk imleç: İmleç (iztopu) aslında mousedan 11 yıl önce 1952’de Tom Cranston ve Fred Longstaff tarafından yapıldı. Bu buluş Kanada donanması tarafından başlatılan bir savaş alanı bilgi sistemi projesi kapsamında gerçekleşmişti. İmleç olarak standart beş pinli bowling topu kullanılmıştı.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk taşınabilir bilgisayar: IBM 5100 taşınabilir bilgisayar 1975’de üretildi ve 25 kg ağırlığındaydı. Ufak bir valiz büyüklüğündeydi ancak çalışması için harici bir güç sistemi gerektiriyordu. Paket halinde gelen bu bilgisayar birkaç yüz KB’lık ROM, 16-64 KB’lık RAM, klavye ve o zaman için olağanüstü bir özellik olan bant sürücü gibi özelliklere sahipti. Farklı modelleri 8,975 ile 19,975 dolar arasında fiyatlara satılıyordu.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk laptop: İlk laptop olan Grid Compass 1100 veya kısaca GRID, 1979’da İngiliz Bill Moggridge tarafından dizayn edildi ancak satışına 1982’de başlandı. Beş kilo ağırlındaki GRID, Intel 8086 işlemci, 340 KB’lık artık yok olmuş manyetik bir hafıza türüne ve 1200 bps’lik modeme sahipti. Genelde NASA ve Amerikan ordusu tarafından kullanılıyordu ve fiyatı 8-10 bin dolar arasındaydı.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk IBM PC: IBM’in ilk kişisel bilgisayarı olan IBM 5150, 1981’de piyasaya sürüldü. Başlangıçta “satranç projesi” adıyla 12 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen 5150’in yapımı için masrafları kısmak amacıyla IBM raflarda kalmış bilgisayar parçalarını kullandı. İçerisinde Intel 8088 işlemci, 256 KB’a yükseltilebilen 64 KB’lik RAM, disket sürücü ve monokrom görüntü kartı vardı.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk Apple bilgisayar: İlk Apple kişisel bilgisayar Apple I, Steve Wozniak tarafından elde tasarlandı ve 1976’da 666 dolara satışa sunuldu. Sadece 200 adet üretilmişti ve çalıştırmak için kullanıcıların ayrıca ek bir güç kaynağına, klavyeye ve ekrana ihtiyacı vardı.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk RAM: Üretilen ilk yazılabilir RAM olan “Manyetik Çekirdek Hafıza” 1951’de Harvard Üniversitesi MIT laboratuvarlarında tasarlandı. Bilgileri etrafı kablolarla sarılı, küçük manyetik seramik halkalar arasındaki kutuplaşma aracılığıyla kaydediyordu. Bugünün aksine güç kaynağı kapatılsa bile bilgiler hafızada tutuluyordu. Silikon RAM çiplerinin üretildiği 1970’lere kadar kullanıldı.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk hard disk sürücüsü: IBM 350 Disk Dosyası üretilen ilk hard disk (sabit sürücü) oldu ve aslında 1956’da üretimine başlanan IBM 350 RAMAC bilgisayarın bir parçasıydı. 4,4 MB’a kadar bilgi kaydetme ve saniyede 8800 karakter bilgi transferi kapasitesine sahipti.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk lazer yazıcı: Lazer yazıcı Gary Starkweather tarafından 1969’da XEROX’da üretildi ama ticari satışı ancak IBM 3800 modeli 1976’da piyasaya çıkınca başladı. Tek başına bir odayı dolduracak büyüklükteydi.

Bilgisayar tarihinin ilkleri

İlk web sunucusu: Tim Berners-Lee, CERN fizik laboratuvarlarında Dünya Çapında Web (World Wide Web yani kısaca www) ismiyle oluşturduğu veri bankasının ardından dizayn ettiği ilk web sunucusu, NeXT adlı bir iş istasyonu üzerinde faaliyet gösteriyordu ve CERN çalışanlarının bilgileri paylaşabilmesi amacını güdüyordu. İlk web sayfası Ocak 1991’de CERN’de faaliyete geçti ve başlangıçta sadece 50 adet sunucu vardı. Bu bilgisayarların üzerinde kapatılmaması gerektiğine dair bir not bulunuyordu çünkü kapatılması demek tüm ağın kapatılması demekti.

Bilgisayar tarihinin ilkleri