Bilgisayarınızı Hızlandırın!


Yazımız en son 29 Haziran 2014 tarihinde güncellenmiş ve 578 defa okunmuş.

Bilgisayarınızı ilk aldığınız gün veya yeni kurduğunuz gün nasıl hızlı çalıştığını hatırlıyorsunuzdur. Muhtemelen, zaman içerisinde hepimiz programlar yükler, oyunlar oynarız ve bilgisayarımızın bunun altından kalkabileceğini düşünürüz. Çoğu zaman böyle olmaz.

Bu yazımda bahsedeceğim yolları daha önce denemiş olabilirsiniz, lâkin detayları da uyguladığınız zaman sonucun çok daha iyi olduğunu göreceksiniz. Çoğumuz, bilgisayarımızın bakımını yaparken belirli yolların dışına çıkmayız. Bilgisayar bozulur veya zarar görür diye korkup uygulamadığımız çok şey vardır. Şunu bilin ki, üzerine çıkıp tekmelemediğiniz sürece, bilgisayarınız kalıcı hasar görmez, korkmaya gerek yok 🙂

Neler yapmamız gerek?

Bilgisayarınızı Hızlandırın!Bilgisayarımız yavaş çalışıyorsa, üstüne üstlük bir elektrik süpürgesi kadar ses çıkarıyorsa, temel olarak temizlikle başlayalım. Eğer laptop (dizüstü) kullanıyorsanız, mutlak bir soğutucu (cooler) almanızı öneririm. Bilgisayarınızı yumuşak zeminler yerine sert (ahşap v.b) zeminlerde kullanmaya çalışın. Bu hem sağlığınızı korur, hem de hava akımını dengeleyerek aşırı ısınmayı önler. Eğer masaüstü bilgisayarınız varsa, cesur davranıp kasayı açın. İçerisinde biriken (özellikle fan) tozları basitçe elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin. Eğer ses şikayetiniz varsa, soğutmayı sağlayan fanları evinizde bulunan herhangi bir mekanik makine yağı ile yağlayın. Fanın ortasına damlatacağınız 1-2 damla makine yağı bu sorunu çözecektir. Bu işlem için bir enjektör kullanmanız yeterli olur. Özellikle bilgisayarınızın hava akımını sağlayan boşlukları (arka kısım gibi) iyice kontrol edin, tozları temizleyin ve kasa kapağını tekrar yerine monte edin. Gerekirse RAM (bellek) ve ekran kartı gibi donanımları yerinden sökerek temizledikten sonra tekrar monte edin. Bilgisayarınızın içerisindeki kabloları bir plastik kablo kelepçesiyle (1-2 liraya bulabilirsiniz) birbirine bağlayın ve kasanın içerisinde boş alan yaratın. Bu, tozlanmayı önler ve hava akımını dengeleyerek performans artışı sağlar.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Hepimiz bir çok yazılım yükleriz, çoğu deneme yanılma amacı veya tavsiye üzerine yüklenmiş şeylerden oluşur. Çoğu zaman da gerçekten gerekli bir yazılım yükleriz, lâkin yanında farketmeden gereksiz reklam (adware) yazılımları ve araçlar da gelir. Denetim masasını kullanın ve gerek görmediğiniz, adını bile duymadığınız halde yüklü olan programları kaldırın. Eğer bir hatayla karşılaşırsanız, piyasadaki ek uninstallation (kaldırma) araçları size yardımcı olabilir, bunlardan biri de Your Uninstaller aracıdır.

Kayıt Defterinizi (Registry) Temizleyin ve Optimize Edin

Kayıt defteri, yazılımsal olarak arka planda (RAM içerisinde) tutulan ve hemen herkesin erişmek istemeyeceği bir kütüphane, asıl yazılım işte bu. Biraz sonra bu temizliği yapmak için gerekli anlatımı da göreceksiniz.

Mutlaka AntiVirus Kullanın

Bilgisayarınızda hâlâ Avast gibi hiç bir işe yaramayan antivirus programları mı var? Üzülmeyin, bu hatayı herkes yapıyor. Eset, Avast gibi yazılımların kendine bile faydası yok. Bunun yerine önerim, AVG Internet Security veya Bitdefender Internet Security yazılımlarını kullanmanız.

Bilgisayarınızı Güncel Tutun

Otomatik güncelleştirmeler deyince aklınıza eminim aynı şey geliyor. Gereksiz diyerek kapattığınız bu güncelleştirmeler, bilgisayarınız için hayati önem taşır. Otomatik güncelleştirmeleri açın ve sürekli güncel kalın.

Sabit Diskinizde Boş Alan Bulunsun

Yüklediğiniz oyun, müzik, film gibi şeylerin bilgisayarınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Sürekli sabit diskinizdeki (çoğumuz C: diye anarız) boş alanı kontrol edin, gereksiz dosyalarınızı çöpe gönderin.

Bilgisayarınızı Hızlandırın!Dizin Taraması Özelliğini Kapatın

Bilgisayarım’a girdikten sonra C‘ye sağ tıklayıp Özellikler‘e girin. ‘Daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle’ yazan kısmın başındaki kutucuğun seçililiğini kaldırın.

Peki Windows’un bu özelliği tam olarak ne işe yarıyor? Bu servis, hard diskiniz üzerindeki dosyalardan bilgi alarak ‘aranabilir kelime endeksi’ yaratır.

Dosya arama esnasında ufak çaplı bir yavaşlık olsa da bilgisayarınız bu işlemden sonra oldukça hızlanacaktır.

Optimizasyon ve Temizlik

En önemli kısımlardan birine geldik. Yazılımsal optimizasyon. Bilgisayarınızı kullandıkça siz istemeseniz de dosyaların dağılmasına, gereksiz bir çöplük oluşmasına yol açarsınız. Bazılarımız buna ‘kasma yapıyor, sistem şişti’ deriz. İşte tam bu noktada, CCleaner ve CC Enhancer imdadımıza yetişiyor. Bu iki küçük ücretsiz aracı indirin (isimlerine tıklarsanız indirme linkine gidersiniz) ve kurun. Burada önemli olan şey, bu araçları kurduktan sonra (resimdeki gibi) tüm seçenekleri işaretlemenizdir.

Bilgisayarınızı Hızlandırın!  Soldaki resimde gördüğünüz gibi, tüm seçenekler işaretli olsun. Bu arada, ‘Uygulamalar’ sekmesinde de tüm alanları işaretleyin. Zaten, CC Enhancer yükledikten sonra temizleyebileceğiniz şeylerin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz. Korkulacak bir şey yok, tüm alanlar zaten gereksiz şeyleri siler ve bilgisayarınızda veri kaybına asla sebep olmaz.

Önünüze gelen sorular olursa, EVET/YES butonlarına tıklatarak geçin. Bu esnada ‘şu silinecek emin misiniz, bu olacak emin misiniz’ gibi sorulara aldırmayın, çünkü herhangi bir sorun oluşturmayacak. Daha sonra Temizliğe Başla butonunu kullanın ve gereksiz dosyalardan kurtulun. Sonrasında, sol kısımda bulunan Kayıt Defteri kısmını tıklayın ve sorunlar için taratın. Bittiğinde, seçili sorunları temizle deyin ve bunlardan da kurtulun.

 

Başlangıç Uygulamalarını Optimize Edin

Bu uygulamalar, bilgisayar her başladığında otomatik olarak devreye girer. Bu da hatrı sayılır bir yavaşlamaya sebep olur. Yine CCLeaner kullanarak sol kısımdaki Araçlar menüsüne gelin, sonra ‘Başlangıçta’ öğesine tıklatın ve listeyi inceleyin. Hangisi sizin için şart değil? Emin olmadıklarınız ve gerekli olanlar haricinde diğerlerinin üzerine tıklatarak sağ kısımdaki Pasif tuşuna tıklatın ve kurtulun.

Format Çözüm Değil

En ufak sorunda formata koşarız, lâkin format son çözümdür. Gerekli temizliği yapıp, bilmediğimiz yerlere girmezsek buna gerek kalmaz.

Çok Kritik Anlarda ComboFix kullanın

Adından bahsettiğim küçük araç, bilgisayarınızda derin bir tarama yaparak ayarlarınızı ele geçiren bir casus yazılım varsa bunu silip sizi çözüme kavuşturacaktır. İşin içinden çıkamadığınız durumlarda ComboFix kullanmaktan çekinmeyin. İndirin, kurun ve çalıştırın. İşlem ne kadar uzun sürerse sürsün bekleyin, tabii öncesinde antivirus yazılımlarınızı kapatmayı da unutmayın, çünkü ComboFix başka bir antivirus yazılımı açıkken işini yapamaz. Eğer Windows 8.1 kullanıyorsaınz, ComboFix’e gerek duymayacaksınzı, çünkü henüz bu işletim sistemi desteklenmiyor.

Aklınıza takılan veya çözemediğiniz sorunları bize iletin, birlikte bakalım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Fatih M. BAŞARAN