En iyi web tarayıcı hangisi?


Yazımız en son 12 Haziran 2018 tarihinde güncellenmiş ve 303 defa okunmuş.

Bu soruya cevap vermek için, kullanıcı deneyimi ve alışkanlıklar gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak gerektiğini söylememiz şart. Her yerde her zaman en iyi web tarayıcı şudur demek imkansız, fakat kullandığınız platforma göre bu seçimi yapmanız daha mantıklı olur.

Windows PC

Eğer Windows kullanıcısıysanız, tereddütsüz cevap olarak Google Chrome diyebiliriz. Hem hız, hem eklenti desteği, hem güvenlik açısından değerlendirdiğimizde, Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinde en iyi deneyimi Google Chrome ile yaşarsınız. Alternatif olarak sayabileceklerimiz ise sebepleriyle beraber şu şekilde;

  • Mozilla Firefox – Kararlılık ve artırılmış güvenlik
  • Slimjet – Hız ve genel amaçlı surf ihtiyaçlarına karşılık verebilmesi
  • Yandex Browser – Hız ve uyumluluk
  • Microsoft Edge – Hız

Mac

Eğer bir Mac’iniz varsa, ilk etapta her ne kadar Chrome kullanmayı düşünebileceğinizi söylesek dahi, Apple Safari bu konuda kesin bir yanıt olur. Hem sistem uyumluluğu, hem hız, hem de kararlılık açısından tercihiniz Safari olmalı. Diğer yandan, Chrome ve Firefox alternatiflerinden birini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, Mac ile sürekli video izleyen birisiyseniz, Firefox tarayıcısı sizin için daha mantıklı bir seçim olabilir.

Android

En iyi web tarayıcısı sorusuna verilebilecek en zor cevaba geldik sanırım. Mübalağasız binlerce tarayıcının “ben en iyiyim” iddiasına karşın, Puffin Browser bu iddiayı gerçekleştirebildiğini söyleyebileceğimiz tek tarayıcı. Eksileri yok değil elbette, zira reklam engelleyicisi özelliği bazı siteleri görüntülemekte sorun çıkarabilir. Yine de, bulut tarayıcı olması ve hızı göz önünde bulundurulduğunda, Android için en iyi web tarayıcısı Puffin diyebiliriz. Kullanabileceğiniz diğer alternatifler;

  • Chrome – Uyumluluk
  • Dolphin – Genel alışkanlıklar ve hız
  • Yandex – Hız ve kararlılık
  • Firefox – Ortalama kullanıcı deneyimi

iOS

Mobil işletim sistemlerinde Android kısmında alternatif bol olsa dahi, söz konusu iOS olunca ince eleyip sık dokumakta fayda var. Apple ürünlerinde Safari yine bir numarada yer alırken, alternatif olarak Firefox önerdiğimizi de söyleyelim.

Sonuç

En iyi web tarayıcısı, kullanıcı deneyimine bağlı olarak değişebiliyor. Yine de listemizin zirvesinde PC için Chrome yer alıyor. Mac ve iOS için Safari, Android için Puffin zirvede yer alıyor. Siz de kullanım alışkanlıklarınıza uygun tarayıcıları deneyimleyebilir, yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sorularınız mı var? Bana yazın.