Facebook Hesabınız Kapatılmasın!


Yazımız en son 10 Haziran 2015 tarihinde güncellenmiş ve 196 defa okunmuş.

Bir çoğumuz Facebook kullanıyoruz ve bunu ‘çaktırmadan’ farklı isimlerle yapıyoruz. Fakat gerek paylaşılarımız, gerekse ‘elim ayağım durmuyor ki’ gibi bahanelerle şikayet alıyoruz, hedef gösteriliyoruz, sosyal medya işkence haline geliyor. Bugün bunu inceleyip, Facebook hesabımızın kapatılması ihtimalini en düşük ihtimale getirmek için bir kaç yöntemden bahsedeceğim.

Kendinizi Tanıtın

Numara doğrulaması yapmak en önemlisi, şimdiden söyleyelim. Böylece milyarlarca spam denemesinden nasibinizi alıp güme gitmezsiniz. Kendinizi güvenli bir hesap olarak göstermeniz önemli, bu yüzden telefon doğrulaması yapın. Daha sonra ise kendinize mutlaka bir kullanıcı adı edinin. Bu adlar Facebook isminizden farklıdır, sadece adres çubuğunda profilinize giden kısayolu gösterir.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Bunu nasıl belirlerim diyorsanız, ilgili bağlantıya gitmek için buraya tıklamanız yeterli. Zaten facebook girişi yaptıysanız, https://facebook.com/username adresini ziyaret edebilirsiniz.

Verileri Yedeklemeyi Unutmayın

Herkesin başına gelebilecek kapatılma durumuna karşın, Facebook verilerinizi yedekleyin. Bunu, Ayarlar > Genel sekmesinden yapabilirsiniz.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Burada görülen kısımdaki bağlantıya tıklayın ve şifrenizi tekrar girin. Hesabınıza ait mail adresinize yedekleriniz gönderilir. Daha sonra yeni bir hesap açtığınızda bu yedekleri kullanabilir, listenizi ve paylaşımlarınızı kaybetmeden geri alabilirsiniz.

Gizlilik Ayarlarınız Çok Önemli

Öyle her önünüze geleni arkadaş listenize eklemeyin. Sadece ortak arkadaş sayınızın yüksek olduğu, bildiğiniz ve tanıdığınız kişilere yer verin. Öncelikle giriş onaylarını açalım, böylece farklı birileri hesabınıza erişmeye çalıştığında bunu engelleyelim ve sizi güvene alalım.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Güvenlik ayarlarınızdan Giriş Uyarıları bölümüne geliyoruz. Resimde görüldüğü üzere ayarlarımızı yaparak, farklı bir yerden (haberimiz olmadan) giriş yapıldığında telefonumuza bir kod gelmesini ve bu kod olmadan oturum açılamamasını sağlıyoruz. Tabi ki bunun için bir cep telefonu numarasına sahip olmanız gerek. Hemen hatırlatalım, güvenmediğiniz veya her gün numara değişen kişilerde bu işlemi yapmayın. İlla da telefon ısrarımızın sebebi, mail adreslerinin de risk altında olmasından kaynaklanıyor. Ayarları yapın ve kaydedin. Bir ayarı kaydetmeden diğerine geçmemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Sonrasında, hemen altında bulunan Giriş Onayları kısmına gelelim.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Burada da her girişinizde telefonunuza onay kodu gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir bilgisayardan bir defa giriş yaptığınızda, Tarayıcıyı Kaydet seçeneğini işaretlerseniz bir daha kod sormaz. Cep telefonunuzda da aynı şey geçerli.

Gerektiğinde Kodmatik Kullanın

Eğer mobil cihazınızda (telefon, tablet v.b) Facebook uygulaması yüklüyse, Kodmatik seçeneğini kullanabilir ve telefon doğrulaması yerine uygulamanızdan alacağınız kod ile oturum açabilirsiniz.

Hangi Uygulamalara İzin Verdiniz?

Sahte reklamlara tıkladınız, web sitelerine hesabınızla giriş yaptınız veya benzeri bir bela ile uğraşıyorsunuz diyelim. Çoğu zaman bunları yapmak kolay ve güvenlidir, fakat emin olmak şart. Güvenlik ayarlarınızdan Tarayıcıların ve Uygulamaların kısmını kullanarak izin verdiğiniz Web Tarayıcıları, Siteler ve Uygulamaları gözden geçirebilir, istediğiniz an erişimini iptal edebilirsiniz.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Yine bu kısımda yer alan Güvenilir Kişiler seçeneği, hesabınız kilitlendiğinde geriye almak için ideal bir seçenektir. Üstüne basa basa söyleyelim; güvenmediklerinizi yok sayın!

Gel Gelelim Gizlilik Konusuna..

Gizlilik de bir haktır, yaşamak gibi. Korumazsan kaybedersin. Bu sözden yola çıkarak, size yaklaşabilecek, arkadaşınız olabilecek, gönderilerinizi görüp beğenebilecek veya paylaşabilecek kişileri seçmeniz önerilir.

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Önerdiğim ayarlar üstteki resimde gördüğünüz şekilde. Herkesin profilimde ne işi var, neden herkese hitap edeyim ki?

Facebook Hesabınız Kapatılmasın!

Zaman Tüneli ve Etiketleme ayarlarınızı da kısıtlayın. Neyiz biz, yardım kuruluşu mu!

Engellemekten Çekinmeyin

Biri sinirinizi mi bozdu? Küfretmek istiyorsanız bunu özel mesajla yapın, ulu orta değil. Genellikle şikayet alsanız dahi bunlar kapatılmanıza sebep olmaz, fakat kendinizi garantiye almak en iyisidir.

Tüm bunların dışında, şuradaki yazımı da okuyarak uygulamanızı öneririm. Sorularınız mı var? Bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN