Firefox’ta Doğrulanmamış Eklenti Sorunu ve Çözümü


Yazımız en son 20 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiş ve 1.5K defa okunmuş.

Bildiğiniz üzere Firefox tarayıcısı, hem mobil versiyonunda, hem de masaüstü versiyonunda güvenliği üst düzeyde tutmak için tasarlandı ve milyonlarca kullanıcısı olan, akıllara kazınmış bir tarayıcı. Fakat son güncellemeleriyle beraber bazı profesyönel kullanıcıları canından bezdirdi desek herhalde yalan olmaz, çünkü doğrulanmamış eklenti sorunu yüzünden birçok kullanıcı istediği özelliklere erişemiyor.

Sadece kullanıcılar değil, developer tarafı da bundan rahatsız. Güvenlik tamam, fakat bu kadar “aşırı tedbir” neden? Zira eklenti yapımcıları bu özellik yüzünden eklentilerini ya tamamen baştan hazırlamak, ya da ciddi düzeltmeler yapmak zorundalar. Bununla da kalmıyor, Mozilla’nın signature (imzalama) servisinden onay beklemek gibi bir mecburiyetleri var.

BİLGİ
Eğer Firefox 48.0 veya üzeri bir sürümü kullanıyorsanız (ki muhtemelen öyledir) bu işlemler işe yaramaz. Bunun yerine Nightly Build (Gecelik Derleme) veya ESR (Gelişmiş Destek Sürümü) sürümlerinden birini yüklemeniz gerekir.

Ben de bu durumdan rahatsız oldum ve çözümünü tahmin etmek zor olmadı. Sadece birkaç tıklamayla bu güvenlik tutumunu “sorun” haline dönüştüren durumdan kurtulabilirsiniz.

İlk olarak Firefox’u kapatıyoruz. Ardından Notepad++ veya benzeri benzeri bir metin düzenleyicisi açıp, aşağıdaki kodları içine yapıştırıyoruz.

1. Adım

//
try {
Components.utils.import("resource://gre/modules/addons/XPIProvider.jsm", {})
.eval("SIGNED_TYPES.clear()");
}
catch(ex) {}

Şimdi, dosyayı farklı kaydet diyerek config.js adında kaydedeceğiz. Eğer Notepad++ kullanıyorsanız, bu seçenek zaten var. Eğer standart Windows Notepad kullanıyorsanız, dosya tipini “Tüm dosyalar (*.*)” olarak seçin ve dosya adına config.js yazın. Uzantısıyla beraber yazmanız gerek.

Firefoxta Doğrulanmamış Eklenti Sorunu ve Çözümü

Sonrasında, bu dosyayı Firefox’un yüklü olduğu klasöre kopyalayacağız. Standart olarak 32 Bit sürümlerde C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox olarak geçer. Eğer 64 Bit versiyonu yüklüyse bu klasör C:\Program Files\Mozilla Firefox olacaktır.

Şimdi Firefox’u başlatın.

Eğer başlangıçta hata alırsanız, ikinci adıma geçin.

2. Adım

İlk adımdaki işlemdeki gibi, yine bir not defteri ve bu defa yapıştıracağımız kodumuz:

pref("general.config.obscure_value", 0);
pref("general.config.filename", "config.js");

Dosyayı kaydederken bu defa ismini config-prefs.js olarak belirleyin. Daha sonra bu dosyayı 32 Bit için verdiğim örnekteki klasöre yapıştırın:

C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\defaults\pref

Şimdi Firefox’u açıp imzasız ve/veya doğrulanmamış eklentinizi yükleyebilirsiniz.

Dosyaları kendiniz oluşturmakta zorlanırsanız, BURAYA tıklayarak hazır oluşturulmuş halde indirebilirsiniz.

Aşağıda eski bir yöntem mevcut, işe yararsa diye silmedim.

1- Konfigürasyon penceresi

Adres çubuğuna about:config yazın. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Firefoxta Doğrulanmamış Eklenti Sorunu ve Çözümü

Ne gibi bir garantiden söz edilebilir ki? Hemen alttaki “Söz veriyorum, dikkatli olacağım!” butonuna tıklatın ve devam edelim.

2- İlgili ayarı değiştirelim

Firefoxta Doğrulanmamış Eklenti Sorunu ve Çözümü

Görüldüğü gibi, Arama kutusuna required yazalım. Koyu siyah (resimdeki) görünen xpinstall.signatures.required satırın üzerine çift tıklatın, sizin ekranınızdaki de false değerini alıp koyulaşacaktır. Aynı şeyi xpinstall.whitelist.required için de yapın.

Daha zor bir işlem mi bekliyordunuz? Hepsi bu kadar! Firefox tarayıcısını baştan başlatın ve eklentilerinizin sadece “dikkatli olun” şeklinde küçük bir uyarıyla aktif olduğunu görün.

Sorularınız mı var? Bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN