İnternette Doğru Bilinen Yanlışlar


Yazımız en son 2 Ağustos 2015 tarihinde güncellenmiş ve 160 defa okunmuş.

Okuyacaklarınızdan sonra bilinçli kullanıcılar “e zaten biliyoruz” derler, fakat çoğu ev kullanıcısı “hadi ya!” diyerek hayretler içerisinde kalacak, söylemedi demeyin. Muhtemelen “keşke yapabilsem” diye kafasını duvara vuranları da göreceğiz. İşte internette Doğru Bilinen Yanlışlar!

Hack ve Patlatma Zamazingosu

Yok öyle iş arkadaşım! Bunca bilgisayar uzmanı boşa okumuş, boşa kendini yetiştirmiş o halde. Neyine senin hacker olmak yahu, daha klavyende “ğ” harfine basmak yarım saatini alırken üstelik!

  • Falancanın face’ini patlattım
  • Abi kızın bilgisayarına virüs soktum
  • Hesabını ele geçirdim, sittin sene uğraşsa geri alamaz
  • Bak abi bu bilgisayarda crack işlemez
  • Bu yeni sistemde korsan yazılım yükleyemezsin abi

Bize de bu safsatalara gülmek kalıyor. Nasıl bir sistem ki o bahsettiğin? Bilişim sektörü sıfırlandı da bizim mi haberimiz yok?

Bugün bir teknoloji mağazasından notebook almaya gittik, yeğenime lâzım oldu. Adamlar işi öyle abartmış ki, sanırsın FBI teknolojisiyle donatılmış makineler. Sırf “korsan kullandırmayalım, para kazanalım” diye antivirus yazılımını bir de “şiddetle” öneriyorlar. Bununla da yetinmeyip, “yeni sistemde işletim sistemi yükleyemezsin, CD falan da yok, o yüzden sağlama al kendini” diyerek aklınca bir de oradan nemalanacak. Ne güne duruyor USB sürücüler, nerede kaldı bunca loader? Aklınız varsa gidip “bana şunu ver” diyerek veya “ne önerirsin” diyerek bilgisayar/tablet v.b almayın. Uzmanına danışın, danıştığınız yerden de almayın. Bilgi sahibi olun ve gidip en uygun yeri araştırarak, fazla masrafa girmeden alın alacağınızı, önerileri boşverin gitsin. Akıllarını kendilerine saklasınlar..

Sosyal medya hesapları, mail hesaplarınız, bilgisayarınızdaki şifreler. Hepsi çalınabilir ve ele geçirebilir, doğru. Fakat bunu yapacak insanın belirli kriterlere sahip olması lazım.

  • Bir beyin şart
  • Mükemmel düzeyde internet ve bilgisayar bilgisi
  • Hakkınızda geniş bilgi (kişisel bilgileriniz v.b)
  • Biraz da olsa programlama
  • Kurnazlık ve yalancılık

Bunlara sahip olan birisinden de korkmayın, fakat temkinli davranın. Unutmayın; akıllı insan haddini bilir. Peki söylentiler nedir, nasıl hacklenir birisi?

İlk ihtimal, sizinle iletişim halinde olur. En yakınınızda olur veya yakınınızdan birilerini tanıyordur. Uzakta bile olsa, bir arkadaşınızı veya bir yakınınızı tanıyorsa, ondan size ait bilgileri alıp “hackledim” ayağına yatarak zaten gizli sorusu v.b olan hesaplarınıza kolayca yanıt vererek deneme/yanılma yöntemiyle bile hesabınızı ele geçirebilir. İşte bu yüzden, sosyal medya ve e-mail şirketleri telefon doğrulaması şartı koymuş, hemen oltaya gelmeyin diye. Bazıları da “aman ne işi var elin adamında numaramın!” diyerek bunu es geçiyor. Oldu canım, Mark Zuckerberg sana ilgi duyuyor ki numaranı istemiş. Heyhat!

Korsanlık Nereye Kadar?

Kul hakkı, emeğe saygı v.b klişe cümlelerle insanların ceplerini boşaltmak isteyenlere dur deyin. İmkanınız varsa sizin için hazırlanmış korsan paketleri deneyin, hiç bir mahsuru yok. Antivirus yazılımınızdan tutun, işletim sisteminize varana kadar her şey “bunları nasıl daha fazla soyarım” mantığıyla şirketlere para kazandırıyor. O halde siz de bu oyuna gelmeyin. Kul hakkı, emeğe saygı mı diyorsunuz? Başkalarına ürettirip size yüzlerce lira (veya dolar, her neyse) fazlasıyla satanlar bunu düşünsün, siz değil. Bir antivirus yazılımına aylık 150 lira isteyen midir aptal olan, yoksa beleş kullanan mı? Aralarında fark bile yokken üstelik!

Şimdi “korsana teşvik ediyorsun” diye sitemleri duyar gibiyim. Hayır, ben hakkınızı arayın diyorum, fazlasını değil. Ücretsiz dağıtılan işletim sistemleri ve yazılımlar, araba parası kadar olanlardan çok mu eksik? O halde neden biri tonla para isterken öbürü ücretsiz verebiliyor? Demek ki isteyince olabiliyor..

Microsoft gibi dev şirketler, son kullanıcıya (size) zaten karışmaz. Eğer büyük bir şirket sahibiyseniz ve kazancınız Windows’a para yedirmeyi gerektiriyorsa, ona bir şey diyemem. Fakat evde oturmuş atletli amcamın ne günahı var be adam!

Güvenlik Şart!

Sitede arama yapın, güvenlik önerilerimi zaten görürsünüz. Antivirus yazılımlarının ücretsiz sürümleri işinizi görür, abartıya kaçmak hem cebinizden hem performanstan götürür. Şifrelerinizi sağlam tutun, hesaplarınızda cep telefonu onaylarını açın, anneniz dahil hiç kimseyle bilgilerinizi paylaşmayın. O zaman size zaten kimse dokunamaz. Aynı şeyleri yapan bir başkasına da siz zarar veremezsiniz, boşa uğraşmayın. Tabii yıllarınızı bu konuya adayıp işin kurdu olmadıysanız, bir banka soyabilecek kadar bilgisayar bilmiyorsanız. Bunu yapabilecek insanlar yok değil, fazlasıyla var. Onlar da zaten sözümona kıytırık hesaplarınızla uğraşmaz, gidip büyük balığın peşine düşerler. Mantık bunu gerektirir, realite de budur.

Fatih M. BAŞARAN