Microsoft Edge açılmıyor sorunu ve çözümü


Yazımız en son 11 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiş ve 3.1K defa okunmuş.

Windows 10 her ne kadar mükemmel özelliklerle gelse de, Service Pack ihtiyacı olduğu şimdiden ortada. Sorunların ardı arkası kesilmezken, bunlara bir de Edge açılmıyor sorunu eklendi. Eğer Microsoft Edge tarayıcısı bilgisayarınızda açılmıyorsa, deneyebilecekleriniz aşağıda.

Yaşadığınız problem ile ilgili olarak Başlat‘ a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan pencereye “SFC /SCANNOW” yazıp ENTER tuşuna basınız.(Tırnak işaretleri hariç.) İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda  BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda Başlat‘ a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız.  Sonrasında aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayıp test ediniz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Bu iki satırı uygularken internet bağlantınızın olması gerektiğini de hatırlatalım. Eğer ikinci komuttan sonra hata (source v.b) alırsanız, bir komut istemi penceresi (cmd) açın (yönetici olarak çalıştırın) ve aşağıdaki komutları sırayla uygulayın. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve /Restorehealth opsiyonunu içeren satırı tekrar deneyin.

net stop wuauserv
cd %systemroot%\SoftwareDistribution
ren Download Download.old
net start wuauserv
net stop bits
net start bits
net stop cryptsvc
cd %systemroot%\system32
ren catroot2 catroot2old
net start cryptsvc

Microsoft Edge açılmıyor sorunu ve çözümü

Eğer sorun devam ederse ve 0x800F081F hata kodunu alırsanız, BURADAKİ düzeltme aracını deneyin. Sonuç alamazsanız, aşağıdaki şekilde deneyin;

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:wim:E:sourcesinstall.wim:1 /limitaccess

Burada E: sürücü harfi, Windows 10 kurulumunu yaptığınız DVD sürücüsünün veya sanal disk (iso) dosyasının yerleştirildiği sürücüdür. Kendinize göre düzenleyin.

Problem yine giderilmez ise sisteminizde yüklü olan Antivirüs programınız mevcut ise kaldırıp yeniden deneyiniz. Bundan da netice alamazsanız yeni bir Windows kullanıcı profili oluşturup test ediniz.

Sorularınız mı var? Bana yazın.