Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu


Yazımız en son 6 Mart 2017 tarihinde güncellenmiş ve 320 defa okunmuş.

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu nasıl yapılır? Günden güne değişen internet kullanım biçimleri son zamanlarda iyice mobil tarafa kaymış durumda. Google ilk kez mobil cihazlarda yapılan aramaların masaüstü platformlarını geçtiğini ve bundan sonra mobil teknolojilerin daha ön planda olduğunu açıklaması bunun en büyük kanıtı.

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcı ve GSM operatörlerinin rekabetleri, sundukları sayısız fırsatlar sayesinde son kullanıcılar olarak bizleri ziyadesiyle mutlu etmekte.

İnternet paketlerinizi daha verimli ve daha uzun ömürlü kullanabilmek adına bilgisayarınızda ve telefonunuzda olması gereken uygulamaları sizler için derledik. İşte Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu.

1. Opera Max

 Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu
Opera tarafından geliştiren mükemmel bir teknoloji. Mobil veri ve Wi-Fi bağlantılarında hemen hemen tüm uygulamalarda videoları ve fotoğrafları sıkıştırarak veri kotanızı % 50’ye kadar genişleten bir veri yönetimi uygulamasıdır.
Telefonunuzdaki tüm uygulamalara entegre olarak çok daha uzun ömürlü bir mobil internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Uygulamaları indirmek için isimlerine tıklamanız/dokunmanız yeterli.

2. UCBrowser

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

UC Web tarafından geliştirilen UCBrowser Android kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen tarayıcılardan birisidir.

500 milyona yakın bir indirme oranı da bunu kanıtlıyor. UCBrowser’ın içinde bulunan donanım ve bulut hızlandırma teknolojileri sayesinde web sayfalarını daha hızlı açabilirken, içinde gömülü gelen AdBlock sayesinde de gereksiz reklamların önüne geçmiş oluyorsunuz.

UCBrowser’ın iOS ve PC sürümleri de bulunuyor.

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

3. Yandex.Browser Turbo teknolojisi

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

Yandex’in ülkemizdeki faaliyetleri alkışlanacak cinsten öyle değil mi? Yaptığı yatırımlar, ülkemize getirdiği teknolojiler hepsi bizler için faydalı ve gerekli.

Yandex’in Opera’ya ait tarayıcının kodları ile geliştirdiği Turbo teknolojisi hem masaüstü hem de mobil tarafta daha hızlı internet deneyimi yaşatırken, daha az veri tüketmesiyle de tanınıyor.

Yandex, hem iOS, hem Android hem de PC sürümlerini destekliyor.

4. Google Data Saver (Veri Sıkıştırma)

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

Halihazırda mobil cihazlardaki Google Chrome uygulamasının içinde entegre bir şekilde gelen bu teknoloji artık masaüstü platformlarda da destekleniyor.

Uygulamanın çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse, ziyaret ettiğiniz sayfaları indirmeden önce sıkıştırmak için Google sunucularını kullanır.

Ayrıca, Android ve iOS’de Ayarlar menüsünden, Mobil Chrome’daki Veri Tasarrufu modunu etkinleştirebilirsiniz.

Henüz beta ancak kararlı sürümde çok büyük farklılıklar olacağını zannetmiyoruz.

5. Onavo Extend

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

Onavo Extend, mobil platrformlarda verileri, kendi sunucuları aracılığı ile sıkıştırılarak gönderilmesi mantığı ile çalışır. Bu uygulama sayesinde yarı yarıya veri tasarrufu sağlamak mümkün.

Hem Android hem de iPhone üzerinde çalışabiliyor. Siteye girdiğinizde üstteki Apps menüsünde cihazınızla uyumlu olan uygulamanın indirme linkini takip edebilirsiniz.

6. Opera Mini

Akıllı Telefonlarda Veri Tasarrufu

Mobil cihazlara yönelik bir öneri daha Opera Mini. Neredeyse her telefonda çalışabilen dünyanın en popüler web tarayıcılarından birisi.

Kendine has sıkıştırma teknolojisi sayesinde bağlantıları daha hızlı açabilir, ultra düzeyde veri sıkıştırma yaparak yarı yarıya tasarruf edebilirsiniz.