Android Güvenlik Rehberi


Yazımız en son 18 Haziran 2016 tarihinde güncellenmiş ve 353 defa okunmuş.

Android Güvenlik Rehberi ile, sadece bu basit uygulamaları kullanarak, çok daha güvenli bir Android cebe sahip olacaksınız!

PC satışları hızla düşüyor, buna karşılık akıllı cep ve tablet satışları tam gaz yükseliyor. Tüm bu yükün büyük bölümünü Android taşıyor, tabi bu yüzden hacker ve virüs yazarlarının da hedefi oluyor. CHIP Online, Android cihazınız için en iyi güvenliği nasıl sağlayacağınızı araştırdı…

Android güvenliği şansa bırakılacak bir şey değil, en uygun uygulamayı seçmeli ve onu desteklemelisiniz. Şu bir gerçek ki başka hiçbir mobil işletim sistemi, Android kadar tehlike altında değil, en fazla sayıda trojan ve diğer zararlıların hedefinde Andorid var. Fakat, iOS’un aksine, Android ücretsiz güvenlik uygulamaları ile iyi korunabiliyor.

Android Güvenlik Rehberi – Güvenlik uygulamaları ve şifreleme

Virüs koruması ilk sırada yer almıyor. Android’de diğer güvenlik unsurlarına da çok dikkat etmeniz gerekiyor, mesela belirli uygulamaların güvenliği… Örneğin, Android uygulamaları genellikle çok sayıda izin ve adres defteri ya da arama listesine erişim izni isterler; hiç alakaları olmamasına rağmen… Ayrıca iletişim güvenliği ve kaybolan cihazın yerinin saptanması da güvenlik için önemli unsurlardır.

Kullanılacak güvenlik uygulamaları

 

Android Güvenlik Rehberi

Android uygulamaları genellikle kötü şana sahiptirler, çünkü birkaç kötü niyetli uygulama çalışmak için çok fazla izin ister ve hatta kullanıcıya karşı casusluk bile yapar. Bu yüzden yüklü uygulamalarınızı her zaman kontrol altında tutmakta fayda var.

Uygulamalarını Google Play Store’dan indirenler, uygulamanın istediği izinlerle ilgili geniş bir bilgiye sahip olurlar. Fakat bu tam liste bile herkes tarafından okunmuyor. Bu yüzden diğer uygulamaların hangi izinleri istediğini gören aSpotCat uygulaması en yararlı uygulamalardan biri. Bu uygulama sayesinde para kaybetmenize sebep olabilecek, mesela SMS yada MMS gönderme hakkına sahip uygulamaları saptayabilir ve hemen silebilirsiniz.

İndir: aSpotCat

Android Güvenlik Rehberi – Uygulama erişimi engelleme

 

Android Güvenlik Rehberi

Güvenlik uygulamaları denince elbette özel verilerinizi üçüncü şahıslardan koruyan uygulamalar da hemen akla geliyor. AppLock sayesinde tüm uygulamalara erişim sınırı getirebiliyorsunuz. Uygulamaya erişmek için ister şifre koyabilirsiniz, isterseniz de ekrana şekil çizebilirsiniz.

Telefonunda yapılan tüm işlemlere daha sıkı bir kontrol getirmek isteyenler ise Andorid Assistant’ı indirmeliler. 18 kullanışlı özelliği olan bu uygulama ile akıllı cebinizdeki güvenliği artırabilirsiniz. Örneğin, uygulamaları silebilir, yüklemeleri kontrol edebilir yada ön-yüklü uygulamaların nasıl çalıştığını takip edebilir; dilerseniz onları da silebilirsiniz.

İndir: AppLock

İndir: Android Assistant

Android Güvenlik Rehberi – Şifreleriniz kontrol altında

 

Android Güvenlik Rehberi

Android cebi üzerinden çok  fazla web servisine erişenler için bir şifre yöneticisi zorunlu diyebiliriz. Bunun için masaüstü uygulaması olan KeePass’in Andorid sürümü KeePassDroid oldukça kullanışlı.

Bulut bilişimin giderek yaygınlaştığı bu günlerde pek çok Android kullanıcısı da Dropbox’ı kullanıyor, fakat ağ güvenliği hiç düşünülmüyor. Root edilmiş Android cepler için güvenlik duvarı olan DroidWall ile belirli uygulamaların ağ erişimini kontrol altına alabilirsiniz. Örneğin, bazı uygulamaların internete sadece Wi-Fi ile mi erişmesini istiyorsunuz? Hiç problem değil, DroidWall’ın kontrol panelinde erişim izinlerinde WLAN ve 3G ayrı olarak kontrol edilebiliyor.

İndir: KeePassDroid

İndir: DroidWall

Güvenli iletişim

 

Android Güvenlik Rehberi

Mesajlaşma, web gezintisi ve Dropbox’a erişim… Tüm bunlar meraklı gözlerin önünde gerçekleşiyor. Fakat bu uygulamalar ile tüm iletişiminizi güvene alabilirsiniz.

WhatsApp gibi popüler uygulamaların bir sorunu var: Mesajları şifrelemeden gönderiyorlar, bu da bedava Wi-Fi alanlarında güvenlik zaafına neden oluyor. WhatsApp her ne kadar sön sürümde şifreleme özelliğine kavuşmuş da olsa, benzer yazılımlar hala tehlikeli. Bunlara alternatif olarak Gibberbot’u kullanabilirsiniz. Tüm mesajları şifreleyerek, güvenle gideceği yere ulaştırıyor.

Önemli: Gibberbot’un çalışması için konuşmadaki tüm kullanıcıların uygulamayı kullanıyor olması lazım. Android dışındaki platformlarda güvenli mesajlaşma için Gibberbot Secure Chat (iOS), Pidgin (Linux/Windows) ya da Adium (OS X) kullanılabilir.

Standart SMS göndermek isteyenler ise TextSecure’u seçmeliler. Uygulama, standart SMS uygulamasının yerini alıyor ve diğer TextSecure kullanıcılarına mesajları şifrelenmiş olarak gönderiyor. SMS gönderilen adreste uygulama yüklü değilse, o zaman mesaj şifresiz bir biçimde ulaşıyor.

İndir: Gibberbot

İndir: TextSecure