Android P ne zaman çıkacak? Özellikleri neler?


Yazımız en son 12 Temmuz 2018 tarihinde güncellenmiş ve 194 defa okunmuş.

Android P ne zaman çıkacak? Özellikleri neler? Son gelişmelere göre Android P’nin tam adı Android Pistachio olacak. Pistachio ismini Antep Fıstığı olarak dilimize çevirebiliriz. Ancak bunun sadece bir iddia olduğunu da hatırlatalım.

Peki hakkında bu kadar çok konuşulan Android P tam olarak neler sunacak? Android P ne zaman çıkacak? Özellikleri neler?

İşletim sisteminin en dikkat çeken yanı sahip olduğu yapay zeka. İşletim sistemi, sahip olduğu yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarıyla birlikte alışılagelmişin dışında bir deneyim sunmayı vaat ediyor.

Google yapay zeka destekli adaptif batarya teknolojisiyle birlikte, kısa bir öğrenme sürecinin ardından akıllı telefon kullanıcılarının günün geri kalanında kullanmayacağını tahmin ettiği uygulamaların arka plan çalışmalarını kısıtlıyor.

Bu sayede de pil ömründen ortalama yüzde 30 tasarruf sağlanıyor.

Tıpkı Apple gibi fiziksel ‘home tuşu’nu tarihe gömecek bir adım atan Google, kullanımı pratikleştirmek adına eklediği sanal buton sayesinde kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak.

Zira bu sayede çeşitli parmak hareketleriyle son kullanılan uygulamalar kısmına ve uygulamalar menüsüne ulaşabilmek mümkün hale geliyor.

Belki de kullanıcıları en memnun edecek olan özellik ‘X Uygulaması Pil Tüketiyor’u kaldırması oldu.

Google’ın arka planda gereksiz bir şekilde pil tüketimi yapan uygulamaları ortaya çıkarmak için geliştirdiği ‘X Uygulaması Pil Tüketiyor’ özelliği başarısız olunca Google, mobil işletim sisteminin yeni sürümünde bu özelliği tamamen kaldırdı.

ANDROID P NE ZAMAN KULLANIMA SUNULACAK?

Lansmanı yapılan işletim sisteminin ağustos ayı gibi yüklemeye hazır hale gelmesi bekleniyor.

ANDROID P HANGİ AKILLI TELEFONLARDA ÇALIŞIYOR?

Android P 9.0 sadece belirli cihazlarda test edilebiliyor. Android P Beta sürümünün şu an için destek sunduğu akıllı telefonlar şöyle…

  • Google’ın Pixel Serisi
  • Sony Xperia XZ2
  • Xiaomi Mi Mix 2S
  • Nokia 7 Plus
  • Oppo R15 Pro
  • Vivo X21
  • OnePlus 6
  • Essential PH-1

Kaynak: Sabah