Brick Olan Android Cihaz Nasıl Kurtarılır?


Yazımız en son 4 Ağustos 2015 tarihinde güncellenmiş ve 4.6K defa okunmuş.

Günümüzde akıllı telefon kullanmayan neredeyse kalmadı diyebiliriz. Fakat sorun şu ki, kullanıcıların bir çoğu bilinçsiz şekilde internet sitelerinden bakarak custom (özel) rom (yazılım) yüklüyor, root erişimi alıyor ve sonra  telefon Brick oluyor. İngilizce olup “tuğla” manasına gelen brick, teknoloji dilinde “kullanılamaz” anlamı taşıyor. Brick olan android cihaz, kurtarılamaz ve kullanılamaz demektir ki bu da tuğladan farksız anlamına geliyor.

Eğer android cihazınız (telefon, tablet v.b) brick olduysa, bu durumda yapılabilecek sayılı işlemler var. Brick konusunu iki başlıkta inceleyebiliriz.

Soft Brick (Half Brick)

Eğer soft brick mağduruysanız, diğerlerine göre şanslısınız demektir. Çünkü soft brick olan android cihaz download moduna (yazılım yükleme) girebildiği için, sıfırlayıp orjinal rom yükleyerek kullanılabilir hale getirmek mümkün.

Hard Brick (Full Brick)

Eğer bu tür bir brick ile karşı karşıyaysanız, jtag veya usb jig gibi profesyönel araçlarla telefonu download moduna almanız gerekecek. En kolay çözüm ise teknik servise götürmek.

Gelelim Çözüme

Eğer cihazınız soft brick olmuşsa, bunu ufak yazılımlarla çözmek mümkün. Öncelikle cihazınızın orjinal ROM dosyasını bulmanız gerekiyor. Eğer LG G3 veya Samsung Galaxy Note 3 marka/model bir cihazınız varsa, BURAYA tıklayarak bunları da bulabilirsiniz.

Eğer LG model bir cihaza sahipseniz, BURADAKİ yazıyı inceleyin ve CSE Flash yöntemini kullanın. Eğer Samsung Galaxy serisi bir cihazınız varsa, aşağıdaki adımları uygulayın.

1) Öncelikle BURAYA tıklayarak gerekli olan Odin Multi Downloader yazılımını indirelim.

2) Telefonunuzun Marka Modeline Uygun ORJİNAL ROM (Stock Rom) u indiriniz.

3) Odin Multi Downloader’ı açın. Uygulamada “OPS” yazısını göreceksiniz ve oraya indirdiğiniz dosyanın içindeki “Ancora.ops” dosyasını koymanız gerekecek.

Brick Olan Android Cihaz Nasıl Kurtarılır?

4) Sol taraftaki “Option” bölümünden “One Package” yi işaretleyin.

5) Sağ alt bölümde “One Package” seçeneğini işaretleyip kendi telefonunuzun Orjinal ROM’ unu yükleyin.

Eğer Cihazınız Hard (Full) Brick Olmuşsa..

Buradaki anlatım ve video her cihaz için uyumlu olmayabilir. Soket sayısı ve kablo renkleri uyuşmayabilir, direnç kullanımı farklılık gösterebilir. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, mutlaka cihazınıza göre tasarlanan hazır JIG satın alın veya bir elektronikçiden yardım isteyerek yapın. Sonuçlardan hiçbir şekilde sorumlu değilim.

Gerekli Olan Malzemeler

  • 3 tane “100k ohm direnç” (Elektronik Malzeme Satan yerlerden bulabilirsiniz. Çok ucuz bir malzemedir)
  • Lateks eldiven ya da “doktor eldiveni” (Vücudumuzdaki Statik Elektrik telefona geçmesin diye)
  • HARD-Brick olan telefonunuz.

Aşağıdaki video’yu seyrederek USB Jig yapımını kolayca öğrenebilirsiniz ve yapabilirsiniz. Daha sonra download moduna usb jig sayesinde girip yukarıdaki adımlarla telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

Sorularınız mı var? Bana yazın..

Fatih M. BAŞARAN