Sadece 8 Adımda Android Güvenliği


Yazımız en son 25 Ağustos 2015 tarihinde güncellenmiş ve 265 defa okunmuş.

İnternet ve veri güvenliğinde uzman Trend Micro şirketinin uzmanları Android işletim sistemi kullanan cihazlar için hayati güvenlik tavsiyelerinde bulundu. İşte 8 adımda android güvenliği konusundaki o öneriler:

1) Telefonunuzun şifreli ekran kilidini mutlaka kullanın: Ekran kilidi ile kötü niyetli kişilerin telefonunuza erişimini kolayca engelleyebilirsiniz. Kullanmamak cihazınız kaybolduğunda çok özel bilgilerinize erişilebilmesine imkân tanıyacaktır.

2) Güvenlik ayarlarını kontrol edin: Android işletim sistemi önceden yüklenmiş veri güvenliği protokolleri içerir. Özellikler/ Güvenlik bölümündeki bu ayarlar, cihazınızı şifrelemenize olanak verir. Şirket verileri gibi özel ve değerli verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

3) Güçlü şifreler kullanın: Kullanıcılar iki büyük hata yapıyor. Birincisi zayıf şifre oluşturmak. İkincisi ise e-posta ve mobil bankacılık gibi birçok işlemde aynı şifreyi kullanmak. Bu korsanlara elinizdeki tüm zenginliklerin kapısını açabilen tek anahtar vermekle eşdeğer.

4) Güvenlik yazılımlarından yararlanın: Cihazları uzaktan kilitleyebilen ve yer takibini sağlayabilen mobil güvenlik yazılımları ile hırsızlıklara karşı bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Telefonunuzda arada bir tarama yaparak zararlı yazılım içeren sahte uygulamalara karşı korunabilirsiniz.

5) Sahte uygulamalara dikkat edin: Siber saldırganlar uygulama marketlerindeki denetimsizlikten faydalanarak buralara zararlı yazılım içeren ya da özel bilgileri doğrudan kendilerine ileten uygulamalar yüklüyorlar. O nedenle adı aradığınız uygulamayla aynı bile olsa indirirken çok dikkatli olun.

6) Uygulama erişim izinlerini kontrol edin: Yüklediğiniz uygulamaların erişim izinlerini her zaman kontrol altında tutun. Birçok uygulama telefonunuzdaki kimlik bilgilerinize, sosyal medya hesaplarınıza ve fotoğraflarınıza erişim sağlayabiliyor.

7) Herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın: Acil işlerinizi halletmek için herkese açık olan güvenliksiz Wi-Fi ağlarına bağlanmak mobil cihazınızı büyük bir tehlikeye atabilir. Korsanlar aynı ağdaki cihazların trafiğini dinleyerek, iletilen veri paketlerini izleyebilir ve değiştirebilirler.

8) Fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi başka bir yere daha kaydedin: Düzenli olarak verilerinizi yedekleyin. Yedekleme işlemini bilgisayar ya da güvenli bir bulut servisi aracılığıyla yapabilirsiniz. Bulut servisi yedeklemek, için en ideal yollardan biri.

sabah.com.tr