Telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım?


Yazımız en son 23 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiş ve 307 defa okunmuş.

Akıllı telefon kullanıyoruz ve bir çoğumuz sosyal medya hesaplarına sahibiz. Gerek sosyal medya, gerek sms yoluyla birçok sahte (fake) mesaj alıyoruz, ki bunların çoğu phishing (oltalama) yoluyla bilgilerimizi ele geçirmeye veya telefonumuza zarar vermeye yönelik. Burada ise telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım sorusuna cevap bulacaksınız.

Yapmanız gerekenleri maddeler halinde anlatalım. Bunları uygularken her bir adımda kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Gerçekten bir virüs bulaştı mı?

Çoğu web sitesini mobil tarayıcılardan ziyaret ettiğimizde, ki bunlara Chrome ve Opera gibi popüler tarayıcılar dahil, çağın belası olan reklam servisleri bizi yanıltır. Örneğin bir siteye girdiğimizde hemen indir, şimdi tıkla ve indir gibi saçma sapan reklamlarla karşılaşırız. Dahası, bazı sitelerde bu reklamlar virüs bulaştı, hemen çöz gibi yanıltıcı mesajlar göstererek aslında temiz olan cihaza reklam yazılımı (adware) bulaştırmayı hedefler.

Eğer bu tür bir uyarıyla karşı karşıya kalırsanız, telaş etmek yerinne bu siteleri terk etmeniz ve tarayıcınızda açık olan sekmeleri (tabs) kapatmanız zaten sizi rahatlatacaktır. Fakat bu reklamlardan birine tıkladıysanız ve bir dosya indirmek için izninizi istediyse, bunu derhal reddedin. Eğer kabul etmiş ve yüklemişseniz bazı şeyler için geç kalmış olabilirsiniz, yine de telaş etmeyin, çözümü var.

En önemli nokta, cihazınızın güvenlik ayarlarını kontrol etmekten geçer.

Telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım?

Bu görseldeki gibi, bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapılmasına asla müsaade etmeyin ve bu ayarı kesinlikle kapalı konuma getirin. Bu sizi çoğu dertten kurtarır, farkında olmadan yapacağınız yüklemeleri de engellemiş olursunuz. Çoğu telefonda bu menüye Ayarlar > Güvenlik veya Ayarlar > Genel > Güvenlik & parmak izleri menüsünden ulaşabilirsiniz.

Telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım? Reklamları nasıl engellerim?

Eğer söz konusu problem sık sık yukarıda bahsettiğimiz türden reklamlarla karşılaşıyor olmanızsa, bu noktada AdGuard imdadınıza yetişiyor. Uygulamanın tam sürümüne (Pro) ait bir versiyonu Play Store’da yer almıyor, bu yüzden kendi web sitesinden indirerek kurmanız gerek, bu durumda yukarıda bahsettiğimiz bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme opsiyonunu bir defalığına açık hale getirip uygulamayı yükledikten sonra tekrar kapatmanız gerekecek. Uygulamaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım? Virüsler nasıl engellenir?

Eğer size sosyal medya veya mesaj yoluyla bir link iletilmişse ve buna tıkladıktan sonra bazı bilgileriniz ele geçirilmişse, size rahatsızlık veren bu durumu derhal en yakın siber suçlarla mücadele birimine iletin. Bu hem caydırıcılık hem de engelleme bakımından en güvenli ve yasal yoldur. Uğraşmak istememenize saygı duyuyoruz, fakat unutmayın ki tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarar görme ihtimaliniz var. Ele geçirilen bilgileriniz arasında TC Kimlik Numaranız, banka bilgileriniz, kart bilgileriniz, resimleriniz ve özel belgeleriniz olabilir. Hatta sizin adınıza işlem yapmalarını sağlayan şeyleri de ele geçirmiş olabilirler. Bunu engellemenin tek yolu yasal yollara başvurmaktır.

Diğer yandan, bu tür durumlara maruz kalmamanız için önce nasıl engelleyeceğinizi, daha sonra da maruz kaldıktan sonra neler yapabileceğinizi anlatalım.

NOT: Android güvenliğine dair diğer yazılarımı BURADAN ve BURADAN inceleyebilir, korumanızı maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

Telefonuma virüs bulaştı, ne yapmalıyım? Nasıl kurtulurum?

Öncelikle bir antivirüs yazılımı kullanmanız şart. Eğer bir iOS kullanıcısıysanız (iPhone veya iPad vb.) telaş etmenize gerek yok, zira virus bulaşması neredeyse imkansız gibi. Yine de eğer bir phishing (oltalama) durumuyla karşı karşıyaysanız, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün ve kullandığınız tüm şifreleri (iCloud, iTunes vb.) değiştirin.

İki adımlı doğrulama (TFA) kullanın

Çoğu servis (Google vb.) giriş yapmadan evvel telefonunuza sms ile onay isteği gönderebilecekleri seçenekler sunar. Bu ayarlamayı BURADAKİ bağlantıdan edinebilirsiniz.

Mutlaka Anti-Virüs yazılımı kullanın

Çoğu kişi gibi siz de bir Android cihaz sahibiyseniz, ister telefon ister tablet olsun, bir güvenlik yazılımına ihtiyacınız var. En güvenli uygulamalar sizden ücret talep ederler, fakat ücretsiz versiyonları da başlangıç için yeterli. Bunlar;

Kaspersky Internet Security

McAfee Mobile Security

Ahnlab Security

Norton Internet Security

olarak sıralanabilir. Hepsinin ücretsiz versiyonu Google Play Store üzerinde mevcut. Şahsen Kaspersky Internet Security kullanıyorum ve faydasını gördüm. Ayrıca, resimleriniz ve videolarınız için depolama alanı sağlayan Cloud hesapları (Google Drive, Google Fotoğraflar, Box, Dropbox vb.) kullanın. Cihazınız hasar görse veya çalınsa bile, bu uygulamalar sayesinde tamamen güvenli bir şekilde verilerinizi kurtarabilirsiniz. Bunlara rehberinizdeki kişiler dahildir.

Mutlaka telefon doğrulaması yapın

Sosyal medya ve bazı diğer servisler bu hizmeti boşuna vermiyor! Telefon doğrulaması, olası bir çalınma girişimi durumunda iki adımlı doğrulamayı devreye sokacak ve sizi kurtaracaktır. Eğer iki adımlı doğrulama kullanmıyorsanız bile, hesabınız çalındıktan sonra erken davranıp numaranız sayesinde tekrar erişimi alabilirsiniz.

Virüs bulaşmışsa?

Yapılabilecek şeyleri sıralamak gerekirse, tam manasıyla bir güvenlik sağlamak için;

  • Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün. Bunu yapmadan önce mutlaka verilerinizi yedekleyin, resimleriniz vb. dahil tamamıyla silinecektir. Bir bilgisayar bağlantısı yardımıyla özel dosyalarınızı bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Örneğin, LG cihazların bunu sağlayan özel yazılımları ve yedekleme sistemleri var. Fabrika ayarlarına döndürme işlemini cihaz menüsü yerine, mümkün mertebe cihazı güvenli modda başlatarak yapın.
  • WhatsApp, Facebook, Messenger vb. uygulamalarına iki adımlı doğrulama sistemi ekleyin. Olası bir çalınma girişimi karşısında savunmanız garanti olsun. Facebook gizlilik ayarlarını detaylı şekilde anlattığım yazımı BURAYA tıklayarak inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda hesabı kapatılan kişiler için hazırladığım bu yazı işinize yarayacaktır.
  • Mümkünse cihazınızın yazılımını yenileyin. Bir bilgisayar aracılığıyla (uzman yardımı almanız gerekebilir) Android versiyonunu sil baştan yenileyebilirsiniz.
  • Cihazınıza root yaptıysanız bunu mutlaka devre dışı bıraktın. Bu sistem tüm özelliklere erişim izni verse de, sadece size değil, virüslere ve hacker’lara da yardım etmiş olacaktır.
  • Antivirüs yazılımlarını kullanın ve cihazınızda tam bir tarama yapın. Bu işlem cihazınızda gizlenen backdoor (arka kapı) ve worm (solucan) tipi virüslere karşı etkilidir.

Tüm bunları yaptıktan sonra, hattınızı gizli aramalara kapatın. Çoğu operatör bu seçeneği size ücretsiz olarak sunar. Bu, spam çağrıları ve rahatsız edici aramaları engelleyecektir. Fakat, olası bir bulaşma durumunda bilgilerinizin ne kadarının karşı tarafın eline geçtiğini bilmediğinizden, yasal yollara mutlaka başvurun.

Eğer sorularınız varsa bana yazın. Gerek iletişim sayfamdan, gerek yorum yaparak destek isteyebilirsiniz. En geç 24 saat içerisinde dönüş yapıyorum. Unutmayın, gizliliğiniz vazgeçilmez bir haktır.

Sorularınız mı var? Bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN