Telefonunuz tehlikede olabilir!


Yazımız en son 24 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiş ve 308 defa okunmuş.

Uzman uyarılarına göre, telefonunuz tehlikede olabilir! Google Play mağazasından telefonunuza sızan “Andr/HiddnAd-AJ” sizi reklam yağmuruna tutabilir. 

SophosLabs, karekod okuyucu ve akıllı pusula gibi uygulamalardan telefonunuza sızan Andr/HiddnAd-AJ adlı yeni bir tehdit hakkında kullanıcılara uyarıda bulundu. Google’ın Play-Protect adlı güvenlik denetim sürecini atlatmayı başaran bahsi geçen uygulamalar 500 binden fazla indirildi.

Telefonunuz tehlikede olabilir!

Telefonunuza sızan bu tehdit, son derece sinsi ilerliyor. Gizlendiği yazılımlara ait Android programlama kütüphanesinin bir parçasıymış gibi gösteriyor kendini. Yüklendiği anda gerçek yüzünü göstermiyor. Bir süre gizleniyor. Böylece sık sık reklam görmeye başladığınızda o indirdiğiniz uygulamadan şüphelenmek aklınıza bile gelmiyor.

Sadece bol bol reklamla uğraşmak zorunda kalsanız iyi. Telefonunuzdaki bu davetsiz misafir, tıklanabilir linklerin yer aldığı bildirimler üzerinden kullanıcıları tuzak web sitelerine de yönlendiriyor.

Eğer siz de cihazınıza izinsiz böyle bir erişimin sağlandığını düşünüyorsanız temizlemek için ücretsiz Sophos Mobile Security for Android çözümünü kullanabilirsiniz.