Ucuz telefonlar casusluk görevi yapıyor!


Yazımız en son 19 Kasım 2016 tarihinde güncellenmiş ve 8 defa okunmuş.

Ucuz telefonlar casusluk görevi yapıyor! Uygun fiyatlı diye aldığınız Android telefonlarda arka kapı (backdoor) olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, genellikle Çin menşeli firmaların yazılıma arka kapı ekleyerek Çin’e veri sızdırdığı ortaya çıktı!

Ucuz telefonlar casusluk görevi yapıyor!

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı telefon üreticisi BLU, 120.000 telefonunun arka kapı yazılımının yüklü olduğu ve bu arka kapıya ait tüm izlerin kaldırılması için güncelleme yayınlayacağını açıklamıştı. Bu haberden sonra güvenlik şirketi Kryptowire; yapmış olduğu araştırma sonucu bazı Android telefonların gizlice Çin’e veri gönderen bir arka kapıya sahip olduğunu keşfetti.

Bu arka kapı yazılımı, söylenene göre Çinli bir şirket olan Shanghai Adups Technology Company tarafından geliştiriyor.

Peki, nedir bu arka kapı? Arka kapı; kullanıcının onayı olmaksızın kısa mesajların, kişilerin, çağrı geçmişinin, konum verilerinin ve daha fazla içeriği 3. kişiler ile “çaktırmadan” paylaşma anlamına geliyor.

Casus yazılımı geliştiren Adups, yazılımın kimliği belirlenemeyen Çinli müşterilerin Çin’deki bazı telefon kullanıcılarının davranışlarını izlemelerine yardımcı olmak için tasarlandığını, ancak bu yazılımın dünya geneline nasıl yayıldığını anlamadıklarını dile getiriyor.

Aslında Çin’de bu tarz bir olay ile karşılaşmak bizi pek şaşırtmadı. Çünkü Çin’deki insan hakları ve gizlilik hususlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu yazılımın Çin hükümeti tarafından da desteklendiğini bile söyleyebiliriz.

Apple, arka kapı konusunda ne yapmıştı?

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Apple ile FBI arasında büyük bir çıkmaz yaşanmıştı. FBI, Apple’dan iOS işletim sistemine arka kapı koymasını istemişti. Apple ise bu isteği çok sert bir dil ile eleştirmiş ve kullanıcı gizliliğinin çok önemli olduğunu belirtmişti.

Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için üretici firma tarafından istenildiği gibi modifiye edilebiliyor. Google’ın denetiminden de geçmeyen 3. parti firmaların geliştirmiş olduğu Android mimarili işletim sistemlerinde bu tarz olaylar her zaman yaşanıyor. Eğer Android‘den vazgeçmek istemiyor ve güvenli olsun diyorsanız; Google Pixel veya Nexus serisine yönelebilir, ya da Samsung, LG, Sony ve HTC gibi markaları tercih edebilirsiniz.

TeknolojiOku