Sanal Kablosuz Ağ Kurmak (Virtual Wi-Fi)


Yazımız en son 24 Haziran 2014 tarihinde güncellenmiş ve 646 defa okunmuş.

Kablosuz ağınızın kapsama alanını genişletmek ya da kablolu ağınızı kablosuz ağa çevirmek artık çok kolay…

Kablosuz ağlar, internet için artık standart hale geldi. Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasından sonra, wi-fi (kablosuz ağ bağlantısı) destekleyen akıllı telefonlarında piyasada ucuzlaması insanları kablosuz internet kullanımına yönlendirdi. Bazen evlerimizde kablosuz ağların yetersiz geldiği oluyor. Modemlerin marka ve desteklediği wi-fi özelliklerine de bağlı olarak kapsama alanları oldukça daralabiliyor. Mesela komşunuzla paylaştığınız bir internet bağlantınız var. Komşunuzun evinde bulunan kablosuz modem sizin bağlanmanıza bazen elverişsiz olabilir. Bu durumda arada köprü vazifesi görecek bir modem fikrinden yola çıkarak bir çözüm bulamaz mıyız? Sonra akıllı telefon demiştik. Laptop ile salonunuzdan, oturma odasındaki modeme bağlanarak internette gezinebiliyorsunuz. Akıllı telefonlar için bu biraz zor olabilir çünkü modemin daha yakında olması gerekir. Modeme göre daha yakında duran bir laptop’a aracı bir modem görevi vererek istediğiniz yerden telefonunuzla da internete rahat rahat girmek istemez misiniz? Peki kapsama alanını nasıl artırabilir ya da diğer bir deyişle laptop’unuzu aracı bir kablosuz bir modem olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Bu yazımda bunu cevaplamaya çalışacağım. Fakat cevaba geçmeden önce bu durumun kullanılabileceği bir başka durum örneği de vererek konuya girmek istiyorum. Genelde öğrenci yurtlarında kablolu internet bağlantısı sağlanmaktadır. Bu odadan herkese ayrılan özel prizlerle de olabiliyor, internet salonu olarak ayrılan özel alanlarda da. Acaba sadece bir laptop’u kablolu olarak internete bağlayarak diğer laptoplar için kablosuz ağ alanı oluşturmak mümkün mü? Yani tüm laptopları o bilgisayar üzerinden kablosuz olarak internete bağlayabilir miyiz? Tüm bu sorularımızın cevabı “evet”…

Virtual Wi-Fi Nedir?

Windows 7 geldiğinden beri bilgisayarlarımız baya hızlandı. Bunu yapılan tüm testlerden görebiliyoruz artık. Hızın artışının yanı sıra kullanımı da oldukça kolaylaştı aslında. Belki bilgisayarla çok haşır neşir olanlar bunu ilk başta farketmeyebilirler fakat özellikle önceki sürümlerde çeşitli zorluklar yaşayan kullanıcılar hemen farkına varmışlardır. Kullanıcı dostu olarak tanıtımı aylar önce yapılan Windows 7 gerçekten de öyleydi. Bir çok alanda olduğu gibi yukarıda bahsettiğim sorunumuzun çözümü için de oldukça kolay bir hizmet sundu bize. Hizmetimizin adı: “Windows Virtual Wi-fi”

Kısaca bahsetmek gerekirse Windows Virtual Wi-fi, laptpounuzda kendi kablosuz adaptörünün yanı sıra ekstradan sanal bir kablosuz ağ adaptörü ekliyor. Bu sanal kablosuz ağ adaptörü ile size, kablolu ya da kablosuz olarak aldığınız interneti kablosuz olarak paylaşma imkanı sunuyor. Bu teknolojiyi kablosuz ağınızın kapsama alanını genişletmek için ya da kablolu ağınızı kablosuz ağa çevirmek için kullanabiliyoruz.

Ekstra Program Gerekli mi?

Hayır. Bu özellik Windows 7 ile beraber tümleşik olarak geliyor. Ağ kartınızın desteklememesi gibi özel bir durum olmadığı sürece ekstra başka birşeye ihtiyaç duymadan hemen kullanabilirsiniz. Windows ile Virtual Wi-fi ayarlarını “Komut İstemi” penceresinden NetShell komutunu kullanarak yapabilir ve sanal ağımızı tanımlayarak buradan başlatabilir ya da servis dışı bırakabiliriz. Öncelikle “Komut İstemcisi”ni açalım. Bunun için Görev Çubuğu”ndaki “Başlat” düğmesine basalım. Gelen menüde en altta arama kutucuğu olacak. Oraya imleci getirerek “cmd” komutunu girelim ve bekleyelim. Kutucuğun hemen üstünde arama sonuçları belirecek ve en üstte “cmd.exe”yi göreceğiz. Buna sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçelim. Karşımıza siyah komut istemi ekranı gelecek. Buradan artık Netshell ile ilgili komutlarımızı girebiliriz.

NetShell ile Yapılandırma

1) Başlattan arama yerine cmd yazıyoruz ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz


2) Cmd ye şu komutu yazıyoruz ve enter yapıyoruz. ( netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ağ adı key=şifre keyUsage=persistent ) . ağ adı yazan yere kablosuz ağınızın isminin ne olmasını istiyorsanız onu yazın , şifre yazan yere de şifrenizin ne olmasını istiyorsanız onu yazın.

3)Ağ ve paylaşım merkezi > bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin e geliyoruz ve sanal ağımızın oluştuğunu görüyoruz.

4) Sanal ağımızı aktif hale getirmek için cmd komut satırına bu komutu yazıyoruz. ( netsh wlan start hostednetwork )

 

5) Şimdi interneti hangi bağdaştırıcıdan alıyor isek ona sağ tıklayıp özellikler>paylaşım a geliyoruz ve resimdeki gibi ayarları yapıyoruz

6) Şuan internetimiz hazır. Ağ ayrıntılarına bakıyoruz . Sanal ağı modem gibi düşünebiliriz. Ağın ayrıntılarına baktığımızda 192.168.137.1 ipsini almış. Bu ip yi normal modemlerdeki 192.168.1.1 gibi düşünürsek. 192.168.137.1 bizim varsayılan ağ alt geçidimiz olacaktır. Örneğin ; ağa bağlanan bir bilgisayar 192.168.137.2 ipsini alacaktır veya siz kendiniz elle ip verebilirsiniz. 2’den 254′ kadar aralık sizin istediğinizi verebilirsiniz

7)Eğer sanal ağ yayını kapatmak istersek bu komutu cmd komut satırına giriyoruz. (netsh wlan stop hostednetwork ) . Cmd ile yapılan tüm işlemlerde cmd yi yönetici olarak başlatmak zorundasınız yoksa komutlar işe yaramayacaktır.

8)Eğer sanal kablosuz ağınızın adını veya şifresini değiştirmek isterseniz yine bu komutu kullanıyorsunuz. ( netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ağ adı key=şifre keyUsage=persistent ) . ağ adı veya şifre yazan yerleri değiştirerek.

 

Kaynak: Google Docs, DonanimHaber.Com