Twitter bilgilerinizi satıyor!


Yazımız en son 16 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiş ve 40 defa okunmuş.


Twitter bilgilerinizi satıyor ve sızdırıyor! Zaten güvenilirliği tartışılan devlerin iyice sorgulanır hale geldiği şu günlerde, bomba gibi bir itiraf geldi. Bu itirafı yapan kişi ise Twitter çalışanından başkası değil.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlara sağladığımız kişisel veriler, üçüncü taraflara reklam sözleşmeleri karşılığında zaten satılıyorlar. Birazdan okuyacaklarınız ise sadece Twitter’da gerçekleştiği kanıtlanan kirli oyunları gözler önüne seriyor.

Twitter bilgilerinizi satıyor!

Twitter bilgilerinizi satıyor!

Araştırmacı gazetecilerden oluşan grup olan Project Veritas tarafından yayımlanan yeni bir video, Twitter çalışanlarının işleriyle ilgili çok gizli bilgileri açığa çıkarttıklarını kanıtladı.

güvenliği mühendisi olan Clay Haynes, 6 Ocak’ta çekilen görüntülerde, yüzlerce müstehcen resim ve mesaja göz atabildiğini ve kullanıcıların kişisel verilerine ulaşabildiğini, bunları yapmak için el altından nasıl ücret aldığı açıklıyor.

Haynes şok edici itiraflara şöyle devam ediyor: “En az 300 ila 400 kişiden bahsediyorum. Evet, cinsel organ fotoğraflarına bakmak için para ödeyenlerden bahsediyorum”

Twitter çalışanı, kendisine rapor edilen profillerin tweetlerine ve mesajlarına bakma yetkisine sahip bir görevli. Bu nedenle istediği profilin bilgilerine ulaşabiliyor. Hatta Haynes, bu durumdan zaman zaman rahatsız olduğunu da dile getiriyor.

Gerektiği zaman hassas bilgileri sızdırma yetkisine sahip olduğunu belirten mühendis, “Bu noktadan sonra lambadan cin çıkıyor. Gördüğüm çoğu kişiyi dava edebilecek argümana sahibim.” açıklamasında bulundu.

Twitter bilgilerinizi satıyor!

Twitter bilgilerinizi satıyor!

Ardından şüpheleri üzerine derinlemesine araştırma yapan gazeteciler, bir diğer Twitter çalışanı olan Direkt Mesajlaşma Mühendisi Pranay Singh ile röportaj yapıyorlar. Singh, Twitter’a yüklenen her verinin sunucularda saklandıklarını ve asla bir yere gitmediklerini belirtiyor:

“Mesajlar içinde gönderilen her şey hiçbir yere gitmiyor, her zaman sunucularda saklanıyorlar. Bu veriler, ilgilendiğiniz şeyleri öğrenmek, eğilimlerinizi tahmin etmek isteyen reklamverenlere satılıyorlar.”

Röportajlarda bir başka yazılım mühendisi Mihai Florea, Twitter’ın ücretsiz bir internet sitesi olduğunu vurgulayarak, kullanan herkesin zaten bu bedeli kişisel veriler sunarak ödediğini söylüyor.

Sosyal medya devlerinin dev birer veri bankası haline gelmesinin ardından, onlara olan güvenlerin azaldığı bir dönemden geçiyoruz. Muhtemelen büyüyen gizlilik endişeleri, bugün birer dev olarak lanse ettiğimiz şirketleri batıracak bir etki yaratacaklar.

Twitter bilgilerinizi satıyor!

Bakalım söz konusu röportajlar ve video hakkında Twitter resmi bir açıklama yapacak mı?

Kaynak: dailymail.co.uk

Bunu paylaşmak ister miydin?