UEFI Windows Kurulum USB’si Hazırlama


Yazımız en son 23 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiş ve 580 defa okunmuş.

Hızlı açılan bir UEFI kurulum yapmak istiyorsanız USB belleğinize de Windows ISO dosyasını UEFI olarak yazmalısınız. İşte UEFI Windows kurulum için USB bellek hazırlama rehberimiz.

UEFI, yani Unified Extensible Firmware Interface, günümüz bilgisayarlarında yer alan modern BIOS diyebileceğimiz donanım yazılımı. Microsoft daha önceleri Firmware için “Bellenim” kelimesini kullanıyordu. Fakat Windows 10 ile birlikte bunu “Donanım Yazılımı” olarak değiştirdiklerini görmek mümkün. Daha doğru bir tabir. Zira UEFI de tam olarak bu: bilgisayarımızın donanımını kontrol etmeye yarayan yazılım, Firmware. Peki neden UEFI’den bu kadar çok  bahsediyoruz ? Bunun nedeni UEFI’nin modern bilgisayarların çalışmasında oynadığı büyük rol. UEFI sayesinde sistem çok daha hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor ve hızlı uykuya dalıp hızlı uyanıyor. Bununla da kalmıyor, sabit diskten işletim sistemi çağırmakta kullandığı yöntemler de çok daha gelişmiş. Hal böyle olunca BIOS tabanlı bir kurulum yerine UEFI kurulum yapmak daha avantajlı oluyor.

UEFI kurulum sayesinde disklerimizi GPT olarak biçimlendirebiliyoruz. Bu da 2 TB üstü diskleri tam kapasite ile kullanmamızı mümkün kılıyor. Böyle olmasaydı, MBR bölüm tablosu kullanıyor olacaktık. MBR üzerinde kısıtlamalar mevcut. Kısacası UEFI şu an elimizdeki en gelişmiş donanım yazılımı ve işletim sistemimizi de buna göre kurmalıyız. Bunun için de USB belleğimizi UEFI olarak hazırlamakta başlıyor iş.

UEFI USB bellek hazırlamak ve daha sonra UEFI kurulum yapabilmek için ihtiyacımız olan şeyler şu şekilde:

USB belleğinizi hazırladıktan sonra PC’nizi USB bellekten boot edip kuruluma başlayabilirsiniz. Boot tuşunuzu buradan öğrenebilirsiniz: Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı

Gelelim oluşturma adımlarımıza..

UEFI Windows Kurulum USBsi Hazırlama

Resimde görüldüğü gibi, hedef USB diski seçtikten sonra, sistem türünü UEFI için GPT olarak belirliyorum. Sonrasında ISO dosyamı (Windows kaynak DVD dosyası) seçiyorum ve Başlat butonuna tıklatıyorum. Gelecek olan uyarıda disk içindeki verilerin tamamen silineceği yazıyor, bu yüzden USB diskinizin içindeki verileri başka bir yere kopyalayıp yedek alın. Eğer sadece bu iş için kullanacaksanız, yedek almaya gerek duymadan uyarıya TAMAM deyin.

UEFI Windows Kurulum USBsi Hazırlama

İşlemimiz başladı. Bitene kadar biraz vakit geçecek, bu esnada tercihen çayınızı yudumlayabilirsiniz..

UEFI Windows Kurulum USBsi Hazırlama

Diskimiz hazır. Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp USB’den boot etmek suretiyle kuruluma geçebiliriz.

Sorularınız mı var? Bana yazın.