Google+ kapanıyor, son gün 2 Nisan


Yazımız en son 3 Şubat 2019 tarihinde güncellenmiş ve 31 defa okunmuş.

Google’ın sosyal medyada söz sahibi olmak için geliştirdiği Google+ kapanıyor! Facebook ve diğer sosyal medya devlerine karşı yenik düştü. Mağlubiyetini daha öncesinde kabul eden teknoloji devi, kurumsal hesapları da 2 Nisan itibari ile kapatıyor.

Güle güle Google+

Techinside’ın haberine göre Google’ın kullanıcı veri tabanını tutmak ve diğer Google servisleriyle entegre etmek için açık tuttuğu ama kimsenin aktif olarak kullanmadığı sosyal medya servisi artık kapılarını kapatıyor.

2 Nisan kişisel kullanıcılara erişimi kesilecek olan Google+, kurumsal hesapları da beraberinde kapatacak. Google+ kapanıyor!

Eğer bir geliştirici iseniz, sosyal medya ağının kapanışı sizi daha erken bir tarihte etkilemeye başlayacak. Google+ ağına ait API’lar 7 Mart tarihinden itibaren fiili olarak işlevlerini yitirecek ve söz konusu tarihten öncesinde de çoğu API yapısının işlerliğini yitireceği belirtiliyor, bu sebeple bu API yapılarını kullanan programlarınızı şimdiden kaldırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca internet sayfanız Google+ aracılığı ile oturum açmayı destekliyorsa, bu desteğin de servisin kapatılmasıyla kullanılamaz hale geleceğini hatırlatalım. Google’ın rehberini kullanarak Google’ın yeni API yapısına geçiş yapabilirsiniz. Google+ kapanıyor!

Son olarak, iş hesapları için Google, G Suite müşterileri için Google+ ağına yatırım yapmaya devam edecek ve ağ, iş hesapları için aktif kalacak. Ancak platformun tüketicilere kapanması, Google’ın destek sayfasında açıklık getirdiği birçok değişikliğe de sebep olacak. Bu değişiklik, 22 Şubat’ta ve 7 Mart’a kadar yüklenilmesi gereken güncellemeyi de kapsıyor.

Google+ ağının düşük kullanım oranı ve son zamanlarda ses getiren güvenlik açıkları, sosyal medya platformunun sonunu getirdi ve ağın eksikliğinin çoğu kişi tarafından hissedilmeyeceği açık. Ancak eğer ağı aktif olarak kullanan sınırlı kitlenin içinde bulunuyorsanız, kaybetmek istemediğiniz verilerinizi 2 Nisantarihinden önce yedeklemenizi öneririz.