PHP ile Gerçek IP Adresini Tespit Etmek


Yazımız en son 8 Eylül 2015 tarihinde güncellenmiş ve 283 defa okunmuş.

PHP ile Gerçek IP Adresini Tespit Etmek

Bir çok web sitesi ziyaretçilerinin ip adreslerini güvenlik, kullanıcı filtreleme vb. işlemler için ip adresi bilgilerini ya veritabanında tutar ya da doğrudan belli ip bloklarının sitelerine erişimini engeller. Eğer ki sizde ziyaretçilerinizin IP Adresini kontrol etmekistiyorsanız bilmeniz gereken bir şey kaç şey var.

Ortak internet bağlantısı kullanan bilgisayarların IP adresleri ile Proxy üzerinden web sitenize gelen ziyaretçilerin IP adresleri farklı olabilir.

Proxy sunucu; internet üzerindeki yerel bir ağ  ile dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan köprü görevini üstlenmektedir. Eğer ki kullanıcı internete çıkarken araya proxy sunucu sokuyor ise şunu bilmeniz gerekiyor ki kişi dış dünyaya açılırken kendi  ip adresini değil Proxy sunucunun ip adresini kullanmaktadır. Çoğu kimse Proxy sunucuları kullanarak ip adresinin tespitini zorlaştırmak ve kimliğini gizlemek adına bu yola başvurur. Peki bu durumu ortadan nasıl kaldırabiliriz. Aşağıdaki kod bloğu basitçe PHP ile gerçek ip adresini nasıl öğreniriz bize yol gösteriyor.

<?php
if(!empty($_SERVER[“HTTP_CLIENT_IP”]))
{
 //kullanıcı direk olarak mı internete çıkıyor ?
 $ipadresi = $_SERVER[“HTTP_CLIENT_IP”];
}
elseif(!empty($_SERVER[“HTTP_X_FORWARDED_FOR”]))
{
 // kullanıcı Proxy sunucu mu kullanıyor ?
$ipadresi = $_SERVER[“HTTP_X_FORWARDED_FOR”];
}
else
{
$ipadresi = $_SERVER[“REMOTE_ADDR”];
}
// Burada kullanıcının gerçek ip adresini yazdırıyoruz,
echo $ipadresi;
?>
PHP ile Gerçek IP Adresini Tespit Etmek bu şekilde mümkün.