WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma


Yazımız en son 22 Haziran 2015 tarihinde güncellenmiş ve 274 defa okunmuş.

Çoğumuz Web Hosting işiyle ya uğraştık, ya da uğraşmak zorunda kaldık. Belki bayii olmak için adım attık ve bilgiye ihtiyacımız var. İşte burada, WHM (Web Host Manager) paneli üzerinden hosting hesabı açmayı öğreneceğiz.

WHM girişi yapmak için, Reseller veya VPS/VDS (bunların anlamlarını bilmiyorsanız sonraki yazılarımı bekleyin) üzerindeki IP adresi veya domain’e (site ismi) ek olarak :2086 yazacağız. Örneğin;

http://www.siteniz.com:2086

Bu şekilde WHM giriş ekranına gelebiliriz.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Sonrasında, kullanıcı adı ve şifremizi yazarak Oturum açma (Login) butonuna tıklatalım.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Karşımıza gelen ekranda, sol kısımdaki (üstteki görselde mevcut) seçeneklerden Account Functions (Hesap İşlemleri) daha sonra ise Create new account (Yeni hesap oluştur) seçeneğine tıklatalım.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Yukarıda görselde bulunan ekranla karşılaştığımızda, seçenekleri dolduralım.

Domain: Açmak istediğiniz hesaba ait site ismidir. Genellikle www yazmanız gerekmez, siteniz.com şeklinde yazabilirsiniz.

Username: Kullanıcı adı. FTP için gerekli giriş (login) ismi.

Password: FTP şifresi.

Re-type Password: Şifreyi tekrar yazıyoruz.

Strenght: Bu kısma bir şey yazmayacağız, sadece şifremizin gücünü kontrol etmek için bize ipucu veriyor. Kırmızı zayıf, yeşil ise güçlü bir şifre yazdığımız anlamına gelir. Turuncu olduğunda idare eder manası taşır. Eğer istersek Password Generator butonuna tıklayıp bir şifre belirlemesini de isteyebiliriz.

Email: Hesabı açacağımız kişiye (siteye) ait e-posta adresi. Bilgiler bu adrese gönderilir. Çok da lazım değil diyorsanız sallama bir mail yazın 🙂

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Burada eğer hazır bir hosting hesap paketi varsa seçebilir, böylece web alanı gibi bilgileri otomatik sağlayabiliriz. Eğer özellikle seçmek isterseniz, Select Options Manually seçeneğini işaretlemeniz yeterli. İşaretlediğinizde altında belirecek olan Save Manual Settings as a Package seçeneğini de beraberinde işaretlerseniz, yeni özelliklerin toplandığı bir paket oluşturabilirsiniz. İşaretlemezseniz bir paket  adına gerek duymayacaksınız, bir defalık bir işlem yapıyorsanız uygun.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Disk Space Quota: Web alanı limitiniz. Genellikle 3000 (3 GB) veya 5000 (5 GB) işinizi görecektir.

Bandwidth Limit: Trafik limiti. Ziyaretçisi fazla olan bir siteye sahipse, bu hesap elbette geniş bir bant sahibi olmalıdır. Bu kısma 50000 (50 GB) gibi bir değer girebilirsiniz.

Kalan kısımları bilginiz dahilinde doldurun, çok da önemli olmadıklarını söyleyelim.WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Burada Parked Domains ve Max Addon Domains kısmının değerini sıfır olarak belirtmeniz önerilir. Bu sayede hesap sahibi akıllı davranıp birden fazla siteyi tek bir hesap altında işletemez.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Burada, hesaba sistemden yeni bir IP adresi verecek miyiz yoksa paylaşılan (shared) hesap mı yapacağız, bunu seçelim. Genelde firmalar aynı IP adresiyle birden fazla hesap açıp hem maliyetten hem de alandan kazanmak isterler. Seçim sizin. Diğer seçeneklerde CGI Access işaretli olsun, gerisine karışmayın.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Buradaki DKIM ve SPF seçenekleri işaretli olsun, bunlar DNS yönetiminde size yardımcı olacak ve çakışmaları önleyecektir. Detaya girmiyorum. Altındaki seçenek (Use the nameservers….) ise, eğer domain sahibi halen size ait NS alanlarını kullanmıyor ve/veya yönlendirme yapmıyorsa bile hesabı açmanıza olanak sağlar. Yönlendirmeyi yapmasını bekleyebilir veya bu seçeneği kullanabilirsiniz. En iyisi mi siz bu seçeneği boş bırakın.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Burada e-mail ayarlarını yapıyoruz. Bırakın sistem kendisi ayarları bulsun ve optimize etsin. Dolayısıyla, Automatically Detect seçeneğini işaretlemeniz önerilir. Daha sonra ihtiyaç duyarsanız bunu cPanel aracılığıyla değiştirebileceksiniz.

Geldik son kısma. Ekranın sağ alt kısmında bir ilerleme çubuğu ve sonra ekranınızın ortasında aşağıdakine benzer bir ekran varsa, işleminiz başarılı demektir.

WHM Üzerinden Hosting Hesabı Oluşturma

Üst kısımdaki (n) işareti, paylaşılan bir hesap olduğunu gösterir. Eğer dedicated ip kullansaydık, burası (Y) şeklinde olacaktı.

Şimdilik hepsi bu kadar. Merak ettiğiniz veya takıldığınız yerler mi var? Bana yazın.

Fatih M. BAŞARAN