WordPress Admin Paneli Adresini Değiştirmek


Yazımız en son 8 Eylül 2015 tarihinde güncellenmiş ve 653 defa okunmuş.

WordPress Admin Paneli Adresini Değiştirmek

WordPress varsayılan olarak Giriş Sayfası için  bize https://www.fatihbasaran.com.tr/wp-login.php gibi bir adres üzerinden hizmet verir. Tabi bu bağlantı adresi varsayılan olduğundan herkez tarafından da bilinmekte olup site güvenliğine önem verenler için çokta iyi bir durum değildir. Birde şifrenizin sızdığını düşünürsek veya bir çok yerde aynı şifreyi kullanıyorsunuz ve kötü niyetli bir kimse gelip sitenize zarar vermesi hacklemesi işten bile değildir.

Öncelikle şunu belirtmek lazım Admin panelinin güvenliği WordPress güvenlik önlemlerinin en önemli parçasıdır.Admin panelinin güvenliğini sağlamak için varsayılan URL‘sini değiştirebilir ve giriş için özel bir URL oluşturabiliriz.

Açıkçası URL’yi değiştirmenin en iyi ve en kolay yolu  eklenti kullanmaktır. Aşağıda URL özelleştirme için birkaç iyi eklentileri tanıtıp daha sonra bunu birkaç düzenleme ile nasıl yaparız ona bakalım.

WordPress Admin Paneli URL’sini Değiştirmek için En İyi Eklentiler

WordPress eklentileri çoğu durumlarda uygun bir eklenti kullanarak özellikle az teknik bilgiye sahip kullanıcılar için WordPress web sitelerini özelleştirmenin en kolay yoludur. Biz de kolay varsayılan WordPress yönetici URL’yi değiştirmek için basit bir eklenti kullanabiliriz. İşte URL’yi değiştirmek için en iyi 3 eklenti;

Lockdown WP Admin: Davetsiz misafirler için yönetim ve giriş ekranlarını gizleyen faydalı bir WordPress eklentisi. Web sitenize giriş yapmayan bir kullanıcı admin paneline (/ wp-login /) erişmek istediğinde, bu eklenti URL’yi gizler ve 404 hata sayfasına götürür. Bunun yanı sıra, aynı zamanda kullanıcıların WordPress yönetici panelinden doğrudan HTTP kimlik doğrulaması özelliği ekleyerek özel kullanıcı adı ve şifre eklemeniz için size imkan tanır.

 HC Custom WP-Admin URL: Web sitenizin hack saldırılarından korumak için tasarlanmış bir güvenlik eklentisidir. Bununla beraber, sitenize hackerlar dadandığında onlara kötü bir sürpriz hazırlayıp, admin ve giriş sayfalarını değiştirebilirsiniz.

 Better WP Security: Milyonlarca kişi tarafından indirilmiş en iyi güvenlik eklentisidir diyebiliriz. Bu eklenti WordPress sitelerine güvenlik anlamında  kolay ve etkili bir yol sunar. Kullanıcı, yönetici girişleri ve daha fazlası dahil olmak üzere WordPress dashboard için bile URL’leri değiştirme opsiyonuyla admin panelinden URL’yi değiştirme işini için oldukça kolay hale getirir.

Peki eklenti olmadan bu işi nasıl yaparız aşağıda basitçe bu konuyada değinelim.

Varsayılan adres olan https://www.fatihbasaran.com.tr/wp-login.php web adresini www.fatihbasaran.com.tr/giris şeklinde değiştirmek istediğimizi farzedelim.

Bunun için ; kök dizinde olan .htaccess dosyasını açıp aşağıdaki şekilde bir satır ekleyelim.

RewriteRule ^giris$ http://www.fatihbasaran.com.tr/wp-login.php [NC,L]

Bu arada www.fatihbasaran.com.tr yazan yeri kendi web adresiniz ile değiştirmeyi unutmayalım.