Tourette Sendromu ve Tikler


Yazımız en son 30 Eylül 2015 tarihinde güncellenmiş ve 333 defa okunmuş.

Tourette sendromu, aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlıktır. İnsanların içinden geleni istemsiz olarak dışarı vurmasıdır.

Tourette sendromu önceleri genellikle müstehcen veya küfürlü sözlerin uygun olmayan ortamlarda söylenmesi ile karakterize edilen oldukça nadir ve garip bir sendrom olarak düşünülmüştür. Ancak bu belirtiler Tourette sendomuna sahip küçük bir azınlıkta görülmektedir. Tourette sendromu günümüzde nadir bir sendrom olarak düşünülmemekle beraber çoğu durumda hafif tabir edilebilecek tikler görüldüğünden doğru tanı yapılamamaktadır. Görülme sıklığı 10.000’de 4-5’tir. Çok rastlanan tikler arasında göz kırpma, öksürme, boğaz temizleme, burun çekme, hayvan sesleri cikarma vb gibi motor ve vokal tikler vardir. Tourette sendromlu kişiler normal bir zekaya ve yaşam süresine sahiptirler. Çoğu çocukta tiklerin şiddeti ergenlikten sonra azalmaktadır ve yetişkinlikte şiddetli görüldüğü durumlar oldukça nadirdir. İsveçli şarkıcı Basshunter ve İngiltere Premier Ligi’nde Everton forması giyen ABD’li futbolcu Tim Howard da da tourette sendromu hastalığı vardır.

Tourette sendromu olan kişilerin hareketleri istemsiz, aniden gelişen ve kontrol edilemeyen tiklerdir. Bazı tikler küfür, rahatsız edici davranışları içerir. Bu kişileri eleştirmek soruna duygusal sıkıntıyı da ekler. Tikler nedeniyle ceza vermek, kişinin duygusal durumunu etkiler. Tikler eleştiri ve cezayla ortadan kalkmazlar. Tiki isteyerek yapmadığı kabul edilmelidir. Bu hastalık için psikiyatri eşliğinde ilaç kullanımı gerekir. ilaçların düzenli kullanımı ve doktor önerileri ile etkileri azaltılabilir.

Kaynakça:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Tourette_sendromu
  2. http://www.uzmantv.com/konu/tourette-sendromu