Biri tecavüz mü dedi?


Yazımız en son 19 Kasım 2016 tarihinde güncellenmiş ve 21 defa okunmuş.

Yine başladık. Ohoo! N’aptın hocam sen yahu? Meşrulaştırılamayacak bir konuda neden hükumete destek çıkarsın ki? Dur dur! Biraz düşünelim, biri tecavüz mü dedi?

En kaşar CHP’li Yılmaz Özdil bile şu TV dizilerini eleştiren bir yazı kaleme almamış mıydı, şikayetçi olmamış mıydı? Demek ki bunlar gerçekten düşünceli ve naif insanlar, ayıp bize!

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde CHP otobüsünde fuhuş skandalı diye boy boy haberler gördük. Yetmedi, sözde milletvekillerinin tek tek kasetleri çıktı, çekirdek alıp çitledik, amma da keyif aldık ha!

En namuslu kadın(!) denilen Meral Akşener’in kırbaç fantezisini günlerce konuşmadı mı bu millet? İşin ilginç yanı, sözüm ona muhalifliğe attığı ilk adımda sokaklarda kırbaç sloganlarıyla görmedik mi?

Gezi olaylarında çadırlara tıkılıp sabaha kadar sevişen siz değil miydiniz, kaçınız hamile kaldı?

Sokaklara çıkıp “sevişirim evlenmem, hamile kalırım doğurmam” diye bağıranlar kimdi?

Biri tecavüz mü dedi? Dur yahu, yasayı incelemedik. 

Geçmişe dönük, belirli bir zaman aralığını içeren ve taciz/tecavüz suçuna bulaşmadan beraber olmaya karar vermiş (ki bu hatanın ağa babasıdır) gençlerin bir defaya mahsus affına yönelik bir tasarı.

Yaşları uygun olmamasına rağmen evlenirler, eh hadi bir de çocuk yaparlar, sonra hoop anneler annelerinin evlerine, babalar hapse, her şeyi çözdük. Bunu mu istiyoruz? Birini hapse, diğerini annesinin evine gönderdik, rahatladık mı?

Neden CHP dedim biliyor musunuz? Çünkü bu fahişe kafalılar (mekanı cennet olsun Hasan Karakaya’nın sözüdür) Twitter ve Facebook üzerinden kafa bulandırmaya çalışanların ta kendileri. Tabii diğer yandan halen aktif olan Fetö papazlarını da unutmamak gerek..

Biri tecavüz mü dedi?

Biri tecavüz mü dedi?

Görülen şahıs yakinen tanıdığım biri. Şimdi bunlara laf anlatmaya kalksan, “sen yandaşsın, g.t kılısın” demekten geri durmazlar. Beyinler nerede abi, görelim?!?

Ne okurlar, ne araştırırlar, ne de öğrenmeye niyetleri var. Sosyal medyada hashtag’lere abanıp hükumete küfretmeyi marifet sayarsınız da, gerçekten haberiniz var mı acaba?

Biri tecavüz mü dedi?

Okuduğum en anlamlı yorum. Kime aitse hakkını helal etsin, burada yayınlıyorum..

Bir tecavüzcüyle evlendirme furyası almış başını gidiyor. Kopyala yapıştır yorumlarla, araştırmadan ezbere yapılan paylaşımlarla işi birileri bilerek çığırından çıkarıyor.

Kimse kimseyi tecavüzcüsüyle evlendirmiyor. Halkın ve toplumun sorunlarına uzak olan tipler bunu böyle yorumluyor veya böyle yorumlamak istiyor. Yıllardır bu toplumda aramızda yaşayan insanların bazı sorunları var, buna kulak tıkayamayız.

Biri tecavüz mü dedi?

Biri tecavüz mü dedi?

Anlamayanlar için uzata uzata anlatayım: 16 yaşın altındaki bir kadın ile 18 yaşın üstündeki bir erkek birbirlerini severek ve ailelerinin onayıyla yaşları tutmadığı için resmi nikah yapmadan (kanunlar izin vermiyor) birlikte yaşıyorlar (küçük yaşta birinin evlenmesini şahsen onaylamıyorum ancak bu durumdan mağdur olan insanlar var). Kadın hamile kalıyor. Cumhuriyet başsavcılıkları kadın hamile kalır kalmaz hiç bir şikayete gerek duymaksızın eşini “nitelikli cinsel istismar ve zorla alıkoymadan” yargılıyor. Kimse kadına fikrini sormuyor. Rızasıyla ve hatta ailelerininde onayıyla bir birliktelik yaşamalarına rağmen devlet erkeği yaklaşık 8 yıl hapse çarptırıyor. Hamile kadın ortada kalıyor ve bir aile dramı başlıyor.

Bu tarz aileler de genelde maddi imkan açısından kısıtlı aileler. Sosyal açıdan bir inceleme yapıldığında toplumda bir yara açıyor. Dışarıda imkansızlıklar içerisinde, tek başına doğum yapmayı bekleyen bir kadın; içeride ise ailesinden ve doğacak çocuğundan ayrı kalan bir adam.

Arkadaşlar siyaset millet için yapılır. İnsanların sorunlarına, gözyaşlarına kulak tıkayarak değil. Bu konuda yıllardır kaç mağdur aile gelip bürokratlara, vekillere ağlıyor haberiniz var mı? İşte teklif metninde de “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın” yazıyor. Serbest kalacak yaklaşık 4.000 kişi bahsettiğim şekilde bir durum başına gelen kişiler. Yani sonradan evlendirilme değil; tanık ve kişi beyanlarıyla öncesinde imam nikahıyla birlikte oldukları netleşen insanlar.

Komik olan şu scorpta, sosyal platformlarında “bekaretimi 14 yaşında kaybettim”, “anne ben hamileyim” tarzı ahmakça video çeken tipler bu düzenlemeyi ilk saptıran tipler. Bu insanlar birbirini sevmiş ve cahillik edip, kanunların başlarına ne ceza vereceğini bilmeden imam nikahıyla birlikte yaşayan insanlar.

Bu düzenleme bir defaya mahsus, bu tarihe kadar olan bu olayların cezalarını erteleyecek (affetmeyecek, zaman aşımı sürecinde aile birliği bozulursa kişi tekrar mahkum edilecek). Bu zamana kadar konu ve konuya atfedilen cezanın miktarı artık toplumumuzda yaygınlaştığı ve insanlar bilinçlenmeye başladığı için de bu saatten sonra bu şekilde resmi nikah olmadan yaşanan bu tarz birliktelikler aynı cezayla cezalandırılmaya devam edecek.
Bu arada 1933 tarihli TCK 423. maddede yer alan 15 yaşın altındaki “zorla” birlikteliklerde dahi mağdur faille evlenmeyi kabule derse cezası kaldırılıyordu. Bu maddeyi AK Parti iktidarı yürürlükten kaldırmıştı. Ben hatırlayamadım, 1933’de iktidar kimdi onu siz düşünün!