Network Marketing Sahtekarlığı


Yazımız en son 1 Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiş ve 364 defa okunmuş.

Network Marketing, son birkaç yıl içerisinde tabiri caizse ‘moda’ haline gelen ve hemen herkesin ya ilgi odağı haline gelmiş, ya da bir şekilde içine girme gafletinde bulunulan, ‘kolay yoldan zengin ol’ felsefesi üzerine kurulu, aldatıcı bir sistem..

Neler oluyor bu network marketing dünyasında?

Tüm bunları ilk tanıdığım yer İstanbul Üsküdar’dı. Yakın bir arkadaşımın ‘ağabey, senin bu işe girmeni istiyorum, çok faydalı olacak’ tavsiyesiyle, aslında hiç inanmadığım ve güvenilmez olduğunu bildiğim, hakkında binlerce dava açılmış bir sisteme dahil edilmek için ikna çabalarına tanık oldum..

O dönemler, ki bu birkaç yıl önceydi, Mega Holding adlı bir kuruluş adı altında işletilen sisteme ve sözde üst düzey yetkililerine kadar girdim. En aklı başında insanın bile aklını bulandırabilecek kadar diksiyon ve ikna kabiliyeti eğitimi almış bu kişiler, yurt dışına kayıtsız mal çıkarmaktan tutun, kara para aklama işine kadar her şeye bulaşmıştı. Daha önceden birkaç gazetede buna dair yazılar görmüştüm, hatta önde gelen medya organlarında reklamlarına rastlamıştım..

Sabah 9 Akşam 5 çalışarak hayallerine ulaşabileceğini mi sanıyorsun? (Sözde motivasyon koçu)

İddia o ki, bu ülkede ve hatta dünyada sabahtan akşama kadar çalışan memur, işçi vb. herkes hayallerini yitirmiş ve umutsuzca dolaşan insanlardı. Onlara göre tek kurtuluş yolu bu sisteme dahil olmaktı. Tıpkı saadet zinciri gibi herkesin birbirine bağlı olduğu, birbiri üzerinden paralar kazandığı, ama ortada kazanan kimsenin görülmediği bir sistem.

Network Marketing ve Reklam Saçmalığı

Sistem şu şekilde işliyor..

En üsttekiler sizden web sitesi yapmanız ve/veya bir ürünü tanıtmanızı istiyor. Tabii bunu yapabilmek için 750 $ civarında bir rakam ödemek zorundasınız. İşte ‘mutluluğunuz’ tam olarak burada başlıyor. Sonra sizi hayallerinize kavuşturacak alt kollar buluyorsunuz. İki kişiden bu rakamı ödeyerek sizin referansınızla sisteme dahil olmanızı istiyor ve onlara da aynı şeyi yaptırıyorsunuz. Söylenen o ki, kısa süre içerisinde alt kollarınızdan gelen para ve reklam ücretlerinden bir servet kazanıyorsunuz. Mümkün mü? Tabii ki değil!

İddialarına göre bu sistemden para kazanan çok kişi var. Bu iddiada bulunanlarla görüşüp kazançlarına dair bir kanıt göstermelerini istedim, fakat ‘yanımda yok’ gibi saçma bahanelerle konuyu değiştirdiler. Yapılan sözleşmede böyle bir madde dahi olabilir, ben görmedim..

Üreticiler, ürünlerini pazarlayabilmek için görsel ve yazılı medyada reklam kampanyaları yapar ve bunun için yüksek rakamlar harcarlar. Buraya kadar normal. Peki sistemde buna yer var mı? Hayır. Reklamları siz sisteme dahil olduğunuzda yayarak yapıyorsunuz ve sözde reklam gelirleri sizin cebinize giriyor.

Network Marketing Sahtekarlığı

Resimdeki, Google aramalarından sadece bir örnek. Bununla ilgili milyonlarca reklam ve tanıtım sitesi bulmak mümkün.

Bedava peynir, sadece fare kapanında olur..

Size birkaç örnek gösterirler, ‘bak bu adam kısa sürede çok kazandı’ derler, sonra sisteme sizi çekerler. Bir süre sonra dönüp arkanıza baktığınızda, boşa giden zaman ve sizden çalınan paralar harici elinize geçen hiçbir şey olmadığını görürsünüz. Dikkat edin, o örnek gösterdikleri adamlar kısa sürede ortadan kaybolur, veya hapse girerler. Neden girdiklerini söylememe herhalde gerek yok..

Pazarlama şirketleri buna dahil

Size küçük broşür veya katalog verip bu ürünleri tanıtmanızı isteyen, size de pay vereceklerini söyleyen firmalar yok değil. Herkeste ‘avon kataloğu’ gibi şeyler görmüşsünüzdür, elbette cüzi miktarda kazananlar da var. Fakat bunlar sizi mutlu etmeyeceği gibi, etrafınıza şöyle bir baktığınızda sizi gerçeklikten ne kadar uzaklaştırdığını da görürsünüz.

Uzun lafın kısası..

Bu tür firmaların(!) kısa zamanda çok kazanç vaatleri sadece kendi çıkarları için sizi kullanıp madden ve manen sömürmelerinden başka bir şey değil.

Bir fransız atasözü der ki; “Yıldızlara dokunamazsınız, ama karanlık gecelerde onlar size yol gösterir..”

Gerçekleştirecek hayalleriniz varsa, bunları insancıl ve mantıksal çerçevede hedefleyin. Eğer bir hedefiniz yoksa ve sadece hayal kurmak size yetiyorsa, bırakın hayalleriniz özgür kalsın, onları sahte ellere teslim etmeyin. Sizi süslü sözler ve ikna edici cümlelerle kandırmalarına asla izin vermeyin. Siz sabah 9 akşam 5 çalışın, mutlu hayatlarınız parayla değil, huzurunuzla ölçülsün. Size bu tür bir teklifle geldiklerinde ise o zavallı kurbanlara şunu söyleyin;

“Ben gerçeklerle mutluyum..”

Fatih M. BAŞARAN