Satranç kim biz kim hoca!


Yazımız en son 3 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiş ve 52 defa okunmuş.

Eskiden her şeyi bildiğimi sanırdım. Şimdilerde pek etliye sütlüye karışmayan bir cahil olmaya karar verdim, ve zaten öyle olduğumdan da eminim. Fakat cahiliz dedik diye aklımız yok demedik ki? Satranç kim biz kim hoca..

Az çok tanıyanlar bilirler beni. Eskiden coştukça coşardım, ohoo küfür kıyamet! Hep söylerdim; düşmana tahammülüm var fakat IQ yoksunu görünce dayanamıyorum” diye. Artık bunu da boş verdim. Her konunun cahiliyim, kendi fikrimce yazıyorum bir şeyler..

Böyle olmaz bu iş, otorite gerekir ve birilerinin değil toplumun aklını başına toplaması gerekir. Bireysellikle veya ufak tefek azınlıklarla üzerinde oynanacak kadar basit değil bu din, yaşam da öyle..

Ben artık Cübbeli‘ye kızmıyorum. Gerçekten, onun sadece aklını kullanıp gününü gün eden biri olduğuna kanaat getirdim. Zira arkamda bu kadar aptal varken, ben de olsam sanırım farklı davranmazdım, nasılsa kimsenin gıkı çıkmıyor..

En son bir satranç konusu patladı gitti. Satranç kim biz kim hoca! Bizim daha yanmayan kefenin yandığını anlayacak kafamız yok, nasıl oynayalım ki onu?

Yıllardır bilmem kaç defa şunu, bilmem kaç defa da bunu okuduk, fakat işimize yaramadı. Üç beş hatunu aynı anda götürdün, uyanamadık. Satranç oynayacak akıl nerede bizde?

İşin en vahim yanı, birkaç saat evvel Facebook yorumlarında gördüğüm ve buz kesmeme sebep olan bir yorumdu.

“Gerçekten sahih hadisler var, hoca doğru söylüyor!”

Tespite gel..

Altına da bir sürü “sözde hadis” yazmış, Kuran’dan çok kıymet verdikleri kitaplarından. Gözlerim fal taşı gibi açıldı, gerçekten kral çıplak ama etraftakiler soyunmakla kalmamış!

Savunmaya geçenlere baktım, durun yahu dedim, ne oluyoruz böyle? Sırf birini savunabilmek için ve ona toz kondurmamak için bu kadar rezil duruma düşülür mü, yanıldık demek bu kadar mı zor yahu?

Yine de bu zatı seven ve sayan onca insan var etrafımda, keza ülke genelinde milyonlarcası. Herhalde bugüne değin nasıl olup da geberip gitmediğimize siz de şaşırıyor olmalısınız. Zira bu kadar akıldan yoksun bir milletin, bu hayat şartlarında yaşamayı başarabilmesi mümkün gözükmüyor. Hadi ben deliyim, ya siz?

Size ufak bir tavsiye..

Birkaç sene öncesine kadar ben de bu zatın fikir ve söylemlerini beğenen biriydim. Sonra ne mi oldu? Hoca(!) kafasına göre fetva vermeye başlayıp işi şarlatanlığa çevirince, hadi bana eyvallah dedim. Halen aklını bu zata kiralamış olanlar varsa şunu bilsinler ki, körü körüne birini ve/veya fikirlerini savunmak, ona yapılacak en büyük kötülüktür. Hatası varsa bile düzeltmeye adım atmaz. Desteklediğiniz kişiye, ama en başta kendinize yazık ediyorsunuz. Hadi kendinizi düşünmüyorsanız bizi düşünün de, aklımızla alay etmeyi bırakın..

Fatih M. BAŞARAN