Yapay Zeka ve Mutasyon


Yazımız en son 25 Şubat 2019 tarihinde güncellenmiş ve 25 defa okunmuş.

İnsanlar Mutasyon denen şeyin sadece bilim-kurgu filmlerinde veya çok uzak bir gelecekte mümkün olacağını sanıyorlar. Oysa hiçbirimiz zaten organik/doğal değiliz..
 
Dünya var olduğundan beri aynı havayı soluyup aynı suyu içiyor, aynı toprağı kullanıyoruz. Ekoloji kendini yeniliyor olsa bile, bu çok da uzun sürmeyecek. Bunu biz yaptık, dengeyi biz bozduk.
 
Yeryüzünde yaşayan sekiz buçuk milyarı aşkın insana bu kadar ürünü yetiştirebilmek normal yollardan zaten mümkün değildi. Yapay ürünler, yapay ekoloji ve yapay zekanın hayatımıza girmesi görünenin aksine hiç de iyi bir fikir değildi.
 
Toprağın kendisi de organik değil. Kimyasal tarım ürünleri, gübreler, betonlaşma, biyolojik değişimler..
 
Dünya nüfusunun çoğu zaten mutasyona uğramış durumda.
 
Neden?
 
Gece ve gündüz ayrımı yok oldu. Teknolojiyle birlikte insan gücüne ihtiyaç azaldı, her şeyi makinelerle yapıyoruz. Sözüm ona daha iyi yaşayabilmek için, daha kötü tabiat koşullarına sebep oluyoruz. Gökyüzüne yaydığımız zehir bizi asla telaşlandırmıyor, çünkü biz ömrümüzü tamamlayana kadar kıyametin kopmayacağından çok eminiz..
 
Doğanın dengesi o kadar bozuldu ki, artık uyuyabilmek için bile teknolojiden faydalanıyor, mahvettiğimiz doğada bulamadığımız ortamı cep telefonlarındaki uygulamalardan yapay olarak edinmeye çalışıyoruz. Bir zamanlar elimizin altında olan imkanları VR/AI (sanal gerçeklik/yapay zeka) aracılığıyla bulabilirsek seviniyoruz..
 
Kimyasal bombaların süslediği dünyamızda sağ kalmak zaten mucizeyken, etkileri bizi bulmamış gibi TV ekranlarındaki felaket filmlerini izleyip keyif almaya çalışıyoruz, oysa ki o filmlerde gördüklerimiz zaten yanı başımızda..
 
Uzun lafın kısası, mahvettiğimiz doğadan özür dilemek yerine, nasıl daha çok zarar verebiliriz diye her gün yeni bir adım atıyoruz. Bunu da dayanıksız insanlar ve ilaçlarla yaşayabilen nesiller yaratarak yapabileceğimizi sanıyoruz. Psikoloji artık bozulması gereken bir fenomen olarak önümüze sunulduğundan, normal insanlara deli gözüyle bakar olduk.
 
Şimdi öldüğümüzde bizi huriler bekleyecek, cennete buyur edecek zatlar olduğumuzu mu düşünüyorsun? Hadi gülümse..
 
Fatih M. BAŞARAN