Yurdum İnsanının İlahi Çılgınlığı


Yazımız en son 23 Haziran 2014 tarihinde güncellenmiş ve 172 defa okunmuş.

Eskiden arabesk, bunalım tarzı şarkılar daha çok modaydı. Şimdi yepyeni bir moda görüyoruz, ilahi çılgınlığı..

***

Bugünlerde bazı ‘müslüman geçinen’ insanlar türedi ki, bunlar vur patlasın çal oynasın fasıllarından sonra ilahi dinlemeyi adet edindiler. Önce tonla günah işlenir, sonra günah çıkarma ayini gibi ilahi dinlenir. Ne farkı var gazinoda pavyonda dans edenlerden bunların?

***

Normal müzik dinlemezler, neymiş efendim, harammış, günahmış. İlahi dediğin şey müzik değil mi? İçinde kutsal değerlerin olması nasıl bir handikaptır? Tamam, azıp tozan şarkıları dinleyin demiyoruz ama, aklı ve mantığı olan her insan şunu bilir ki, sıradan bir şarkıyla bir ilahinin hiç bir farkı yoktur. İçinde kutsal inanç değerlerinin geçiyor olması, size sevap kazandırmaz, bunu ummak aksine günah kazandırır.

***

İnsanların çoğuna uyarsanız, sizi doğru yoldan saptırırlar. Bir şeyi çoğu insanın yapıyor olması, onun doğru olduğuna delalet etmez. Aksine, büyük bir yanlış içerisinde olduğunuzu farketmenize engel olur. İnanın bana, tek bir mantıklı açıklama yoktur ki, ilahi dinlemenin ek bir şeyler kazandırdığını ıspatlasın. Çalgıysa gene çalgı, tefse gene tef, ikisi de aynı. Eğer Allah ve resulünü zikretmek istiyorsanız, bunu modaya uyarak değil, farklı beklentilere girerek değil, normal yollardan yapın.

***

Demem o ki; ramazan bayramı gibi bayramlarda, cenazelerden sonra, bayram arefelerinde v.b günlerde ilahi dinlemenin dini açıdan hiç bir akla mantığa sığar açıklaması olamaz. Bu alışkanlıktan artık vazgeçelim, amellerimizin salih olması için samimi ibadetlerde bulunalım.

Saygılarımla,

Fatih M. BAŞARAN